لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۹

ورود بیش از سه‌هزار ملوان و تفنگدار آمریکایی به دریای سرخ در پی افزایش تنش با ایران


ناو «یو‌اس‌اس باتان» در بندر نیویورک - آرشیو
ناو «یو‌اس‌اس باتان» در بندر نیویورک - آرشیو

نیروی دریایی ایالات متحده، روز دوشنبه ۱۶ مرداد اعلام کرد که «بیش از ۳ هزار» نیروی نظامی آمریکایی با دو کشتی جنگی به عنوان بخشی از برنامه افزایش استقرار نیروها پس از توقیف نفتکش‌ها توسط ایران، وارد دریای سرخ شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ملوانان و تفنگداران دریایی آمریکا، روز یکشنبه پس از عبور از کانال سوئز در یک استقرار از پیش اعلام شده، وارد دریای سرخ شدند.»

در این بیانیه آمده است که آن‌ها وارد کشتی‌های جنگی «یو‌اس‌اس باتان» و «یواس‌اس کارترهال» شدند که «انعطاف پذیری و قابلیت دریایی بیشتری» را برای ناوگان پنجم فراهم می‌کند.

ارتش آمریکا می‌گوید که ایران در دو سال گذشته، نزدیک به ۲۰ کشتی با پرچم‌های بین‌المللی را در منطقه توقیف یا برای توقیف‌شان تلاش کرده است.

یو‌اس‌اس باتان، یک کشتی تهاجمی آبی-خاکی است که می‌تواند هواپیماهایی با بال ثابت یا چرخشی و همچنین قایق‌های شناور را حمل کند. یواس‌اس کارترهال نیز یک کشتی اسکله است که تفنگداران دریایی و تجهیزات آنها را حمل کرده و به ساحل می‌رساند.

تیم هاوکینز، سخنگوی ناو پنجم، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این یگان‌ها انعطاف‌پذیری و قابلیت عملیاتی قابل‌ توجهی را برای جلوگیری از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و خنثی کردن تنش‌های منطقه‌ای ناشی از آزار و اذیت ایران در توقیف کشتی‌های تجاری ایجاد می‌کنند.»

ایالات متحده، ماه گذشته نیز با هدف مقابله با توقیف کشتی‌ها توسط ایران در خلیج فارس، از استقرار یک ناوشکن و هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ و اف-۱۶ به همراه گروه آمادگی آبی-خاکی/واحد اعزامی دریایی به خاورمیانه، خبر داد.

یک مقام آمریکایی هفته پیش به خبرگزاری فرانسه گفت که واشنگتن همچنین آماده استقرار تفنگداران دریایی و پرسنل نیروی دریایی در نفت‌کش‌های تجاری عبوری از خلیج فارس به عنوان لایه دفاعی اضافی برای مقابله با این اقدامات است.

XS
SM
MD
LG