لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

مقصد فضانوردان آمریکایی؛ ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط چه کشورهایی اداره می‌شود


نمایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی
نمایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی

داگ هرلی و باب بنکن، دو فضانورد آمریکایی، روز چهارشنبه ۷ خرداد در ساعت ۴:۳۳ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا، در یک سفر تاریخی به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی اعزام می‌شوند. این اولین پرواز به فضا از خاک آمریکا در ۹ سال گذشته است.

ولی در مورد این ایستگاه فضایی که در مدار زمین واقع است چه می‌دانیم؟

به نقل از سایت ناسا، بزرگترین دستاورد برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی به همان اندازه که یک دستاورد انسانی است، یک دستاورد مرتبط با فناوری - از برنامه‌ریزی گرفته، تا هماهنگی، و نظارت بر فعالیت‌های سازمان‌های مختلف - نیز هست.

✅ اینفوگرافیک - پایگاه بین المللی فضایی چگونه و توسط چه کشورهای کنترل می‌شود
✅ اینفوگرافیک - پایگاه بین المللی فضایی چگونه و توسط چه کشورهای کنترل می‌شود

این ایستگاه با مشارکت آژانس‌های فضایی بین‌المللی - شامل آژانس‌های فضایی آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا، و کشورهای عضو آژانس فضایی اروپا - تامین و اداره می‌شود.

برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین برنامه اکتشافات فضایی است که تاکنون انجام شده و پروژه‌های مختلف - از اعزام فضانوردان بین‌المللی و پرتاب موشک و سفینه به فضا گرفته تا عملیات آموزشی و مهندسی، و ایجاد شبکه‌های ارتباطی و تحقیقات علمی بین‌المللی - را در بر می‌گیرد.

بهره‌برداری از ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین از پرواز‌های هوایی دیگر پیچیده‌تر است؛ چرا که این یک برنامه بین‌المللی است و توسط چندین آژانس فضایی و شرکت‌‌های بین‌المللی دیگر که در این برنامه مشارکت دارند، اداره می‌شود.

ساخت، مونتاژ، تعمیر، راه‌اندازی، و بهره‌برداری از ایستگاه فضایی بین‌المللی مستلزم همکاری، مدیریت، و پشتیبانی تمام ‌شرکت‌ها و آژانس‌‌های فضایی روی زمین نیز هست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG