لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

اولین پرواز ناسا و اسپیس‌اکس از خاک آمریکا پس از ۹ سال؛ آشنایی با فضانوردان این پرواز تاریخی


داگلس (داگ) هرلی، دست چپ و رابرت (باب) بنکن در لباس‌های فضانوردی جدید اسپیس اکس

داگلس (داگ) هرلی و رابرت (باب) بنکن، اولین فضانوردانی هستند که پس از ۹ سال وقفه، از خاک آمریکا به فضا فرستاده می‌شوند.

ناسا از سال ۲۰۱۱ به بعد هیچ فضانوردی را از خاک آمریکا به فضا نفرستاده است. در این مدت، ناسا از پایگاه فضایی روسی بایکونور در قزاقستان به این منظور استفاده می‌کرد و برای هر پرواز مجبور بود ده‌ها میلیون دلار پرداخت کند.

ولی کارشناسان ناسا با شرکت اسپیس‌اکس ایلان ماسک و شرکت هوافضایی بوئینگ همکاری کردند تا سفینه‌ای بسازند که قابلیت حمل خدمه و رفت و برگشت به ایستگاه فضایی بین‌المللی را داشته باشد.

داگ هرلی ۵۳ ساله و باب بنکن ۴۹ ساله قرار است با خودرو الکتریکی مدل اکس تسلا به سفینه فضایی «درگن» منتقل شوند. «درگن» نیز با موشک «فلکن ۹» به فضا پرتاب می شود.

ناسا و اسپیس‌اکس ۲۷ ماه مه، مصادف با ۷ خرداد را برای فرستادن این فضانوردان به مدار زمین انتخاب کرده‌اند.

قرار است پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و مایک پنس معاون او، در این مراسم اعزام به فضا حضور یابند.

آشنایی با این دو فضانورد آمریکایی

وقتی دو فضانورد آمریکایی به فضا پرتاب می شوند، همسران‌شان هم دقیقاً می‌دانند که به آنها چه می‌گذرد؛ چرا که آنها هم فضانورد هستند.

کرن نایبرگ، همسر آقای هرلی، دو بار به فضا پرواز کرده است و امسال از ناسا بازنشسته شد. آنها یک پسر ۱۰ ساله به نام جک دارند.

آقای بنکن نیز با مگن مک آرتور، فضانورد ناسا که در آخرین ماموریت تعمیر تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۰۹ به فضا رفت، ازدواج کرده است.

خانم مک‌آرتور هنوز هم به عنوان یک فضانورد فعالیت دارد، و یکی از کاندید‌اهای بالقوه برای سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ است. بنکن و مک آرتور یک پسر ۶ ساله به نام تئو دارند.

هر چهار فضانورد - یعنی هرلی، بنکن، نایبرگ، و مک‌آرتور - در زمان تحصیل فضانوردی همدوره بودند و همه با هم در سال ۲۰۰۰ فارغ‌التحصیل شدند. آنها حتی در مراسم عروسی همدیگر نیز شرکت داشتند.

هرلی، مهندس عمران و سرهنگ سپاه تفنگداران دریایی آمریکا، و بنکن، مهندس مکانیک و سرهنگ نیروی هوایی، دوستان نزدیکی هستند و به هم‌نشینی با یکدیگر عادت کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG