لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

جشن پاييزی در کشورهای آسيای دور


آيين جشن پاييزی که همزمان با هشتمين دوره ماه کامل در سال برگزار می شود جشن ايزدبانوی ماه ناميده شده و پيشينه ای سه هزار ساله در چين، ويتنام، لائوس و نواحی پيرامون آن دارد.

شرکت کنندگان در کارناوال خيابانی شبانه، با رقص و پایکوبی و موسيقی سنتی و خوردن شيرينی های ويژه به استقبال پاييز می روند. آيينی که جشن برداشت محصول نيز هست. دولت چين سه سال پيش جشن ايزدبانوی ماه را تعطيل رسمی اعلام کرد.

حرکت دسته جمعی مردم با لباسهای مخصوص، سمبل اژدهای آتشينی است که خود یادآور خورشيد، فراوانی برداشت محصولات کشاورزی و نشانه آمادگی برای مقابله با سرمای زمستان و ادامه حيات انسان تعبير شده است.

گرمای ناشی از آتش اژدهای کارناوال، برگرفته از اسطوره وجود ١٠ خورشيد در روزگار پيشين است.

برگزاری اين آيين کهن که با همه ممنوعيت های ايدئولوژيک در چين همچنان پايدار مانده، سه سال پيش دولتمردان اين کشور را واداشت تا اين روز را وارد تقويم رسمی کرده و آن را تعطيل اعلام کنند. اما امسال به دليل همزمانی با برگزاری کنگره ملی حزب کمونيست چين که هر پنج سال يکبار رخ می دهد، آيين جشن ماه امسال در قياس با سالهای گذشته رونق کمتری دارد چرا که رهبران چين ترجيح داده اند، اين جشن برگزاری کنگره سراسری حزب را تحت الشعاع خود قرار ندهد. با اين همه جهانگردان بسياری از سراسر جهان به چين می آيند تا شاهد برگزاری اين کارنوال باشند.

ويتنامی ها هم روايت خود را از اين آيين پاييزی دارند. آنها به هنگام ظهور ماه کامل با ستاره آتشين و فانوس ها به خيابان ها می آيند تا جشن ماه را برگزار کنند. ويتنامی ها باور دارند که روشن کردن فانوس در اين شب خوشبختی و يگانگی خانواده را به همراه می آورد. گفته می شود طی ساليان اخير جوان های ويتنامی در اين جشن تحت تاثير لباس های ويژه جشن هالووين يا جشن ارواح در آمريکا، لباس های عجيب و غريب به تن می کنند.
XS
SM
MD
LG