لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

زبان چینی ممکن است رایج ترین زبان در اینترنت شود


مطالعه جدید سازمان ملل متحد حاکی است زبان چینی ممکن است به زودی جای انگلیسی را به عنوان رایج ترین زبان در اینترنت بگیرد.

کمیسیون پهنای باند برای توسعه دیجیتال - که در ماه مه ٢٠١٠ به عنوان طرح مشترک توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات و یونسکو تشکیل شد– می گوید در حال حاضر انگلیسی گسترده ترین زبان در اینترنت است، و ٢٧ درصد کاربران اینترنت در جهان ( ۵۶۵ میلیون نفر ) از آن به عنوان زبان اصلی استفاده می کنند.

اما گزارش می گوید شمار کاربران چینی اینترنت همچنان رو به افزایش است ، و در ماه مه ۲۰۱۱ به ۲۴ درصد (۵۱۰ میلیون) در سراسر جهان رسید.

مطالعه سازمان ملل متحد پیش بیینی می کند اگر نرخ رشد در سطح فعلی ادامه پیدا کند، کاربران چینی ممکن است تا سال ۲۰۱۵ از کاربران انگیسی زبان بیشتر شوند. گزارش سازمان ملل متحد می افزاید فقط ۳۸ درصد از جمعیت چین از اینترنت استفاده می کنند. این رقم در آمریکا نزدیک ۸۰ درصد است.

گروه های طرفدار حقوق بشر از چین به دلیل ممانعت از دسترسی کامل مردم به اینترنت انتقاد می کنند. چین، وب سایت هایی را که شهروندانش مجاز هستند ببینند به شدت کنترل می کند، و دسترسی به برخی از مشهور ترین سایت ها مانند توئیتر، فیس بوک و یو تیوب را محدود کرده است.
XS
SM
MD
LG