لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

«مردان جاویدان»، حکایتی تازه از احیاء آثار هنری کهن


جرج کلونی در مراسم نمایش فیلم تازه اش در برلین، فوریه ۲۰۱۴
جرج کلونی در مراسم نمایش فیلم تازه اش در برلین، فوریه ۲۰۱۴

«مردان جاویدان» نام درام تازه ای است که جرج کلونی آن را کارگردانی کرده و در آن ایفای نقش می کند. فیلمنامه این درام بر مبنای داستان واقعی عده ای مرد نوشته شده که توسط نیروهای ائتلاف به اروپا اعزام شدند تا آثار هنری را که نازی ها به سرقت برده بودند، به صاحبان اصلی شان بازگردانند.

«مردان جاویدان» نام درام تازه ای است که جرج کلونی آن را کارگردانی کرده و در آن ایفای نقش می کند.

موضوع این درام که کلونی یکی از نویسندگان فیلمنامه آن نیز هست، بر مبنای داستان واقعی عده ای مرد نوشته شده که توسط نیروهای ائتلاف به اروپا اعزام شدند تا آثار هنری را که نازی ها به سرقت برده بودند، به صاحبان اصلی شان بازگردانند.

در پایان جنگ دوم جهانی، تئودور روزولت، رئیس جمهوری وقت آمریکا، از یک گروه کارشناس هنری خواست تا به اروپا- که در اشغال آلمان بود- سفر کنند و آثار هنری را که نازی ها طی جنگ دوم جهانی دزدیده بودند، بازگردانند.

جرج کلونی سرپرست این تیم را در فیلم تازه اش به تصویر می کشد. نام وی جرج لسلی استاوت بوده است. وی مدیریت و نظارت بر کار گروهی را به عهده داشته که از سال ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۵ هزاران قطعه اثر هنری را که در کلیساها، معادن سنگ نمک و مکان های گوناگونی در جای جای اروپا مخفی بودند، یافتند و جابه جا کردند.

نقشه ای از برخی از نقاطی که این گروه به آن سفر کرده، در موزه اسمیتسونین در واشنگتن در معرض نمایش است.

استاوت نخستین لابراتوار احیای آثار هنری را در آمریکا بنیان نهاد. مت دیمن از بازیگران اصلی این فیلم است.

موزه اسمیتسونین به اثر تازه کلونی و گروه همکارش ادای احترام کرده است. اما آنچه ستایش و احترام فراگیر هنردوستان را بر می انگیزد، حکایت هالیوودی حفظ آثار ارزشمند هنری است.
XS
SM
MD
LG