لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۹

پیکر همسر آیت الله منتظری در فضایی امنیتی تشییع شد


پیکر همسر آیت الله منتظری در فضایی امنیتی تشییع شد
پیکر همسر آیت الله منتظری در فضایی امنیتی تشییع شد

بنا به گزارش‌هاى رسيده از قم مراسم تشييع پيكر ماه سلطان ربانی، همسر آيت‌ الله حسينعلى منتظرى در ميان تدابير شديد امنيتى برگزار شد و نيروهاى امنيتى جنازه وى را در صد مترى محل دفن، به خانواده‌اش تحويل دادند.

خانم ربانى، روز شنبه، هفتم فروردين ماه، حدود سه ماه پس از فوت آیت الله منتظری در سن ۸۰ سالگى درگذشت.

روز شنبه برخی منابع خبری از مخالفت مقام‌ های امنیتی با برگزاری مراسم تشییع خانم ربانی خبر دادند و سايت‌هاى خبرى نزديک به اصلاح ‌طلبان از قول فرزند آيت ‌الله منتظرى اعلام کردند كه مأموران امنيتى با حضور گسترده خود در مراسم خانم ربانى اقدام به بازداشت برخى از افراد كردند.

احمد منتظرى به سايت جرس، از وبسایت های خبری مایل به اپوزیسیون ایران اعلام کرد:«آمبولانس حامل پيكر مرحومه ربانى توسط پنج اسكورت به گلزار شهدا آورده شد و سرانجام با وساطت‌ هاى انجام شده، خانواده توانستند در صد مترى گلزار شهدا، جنازه را تحويل بگيرند و مراسم تدفين را برگزار كنند».

وبسایت جرس همچنین به نقل از احمد منتظرى از حضور گسترده لباس ‌شخصى ‌ها در بين جمعيت خبر داده است با فشار آوردن و شتاب تلاش داشتند تا هر چه زودتر مراسم تدفين به پايان برسد و جمعيت متفرق شود.

به گفته این گزارش در جریان مراسم خاکسپاری چند تن از شرکت کنندگان نیز بازداشت شدند.

سعيد منتظرى، فرزند دیگر آیت ‌الله منتظری نیز به سايت جرس گفت نيروهاى امنيتى - انتظامى و لباس‌شخصى‌ها، از بامداد يكشنبه «با ايجاد يک فضاى سنگين و امنيتى، عملاً امكان برگزارى مراسم نماز، تشييع و حتى سوگ» بر پيكر همسر آيت‌ الله منتظرى را ندادند.

سعيد منتظرى می گوید آنان «با این عمل تأسف بار ترس خود را به وضوح به نمایش گذاشتند و نشان دادند از یک جنازه و تدفین آن نیز واهمه دارند».

بنا به گزارش ها در جریان مراسم تدفین ماه سلطان ربانی، همسر آیت الله منتظری حاضران شعارهایی از جمله «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، ملت سبز ایران صاحب عزاست امروز» و «الله اکبر» به محل دفن رفتند.

در اواخر آذرماه گذشته، تشييع جنازه آيت ‌الله منتظرى به صحنه ای برای استقبال گسترده معترضان و مخالفان حكومت و فرصتی برای ابراز دوباره اعتراض ها به عملکرد جمهوری اسلامی تبدیل شد.

آيت‌ الله حسینعلی منتظرى از چهره های منتقد نظام جمهورى اسلامى ايران به شمار مى ‌رفت. حمایت او از اعتراض های مردمی به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری، منجر به آن شد که از وی به عنوان «مرجع تقلید سبز» نام برده شود.

XS
SM
MD
LG