لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

برای اولین‌بار در آمریکا استفاده از «تیک‌تاک» در یک ایالت ممنوع شد


با امضای فرماندار، مونتانا اولین ایالت آمریکا است که ساکنان آن نمی‌تواندد از شبکه اجتماعی تیک‌تاک استفاده کنند.
با امضای فرماندار، مونتانا اولین ایالت آمریکا است که ساکنان آن نمی‌تواندد از شبکه اجتماعی تیک‌تاک استفاده کنند.

فرماندار مونتانا روز چهارشنبه قانون ممنوعیت فعالیت شبکه اجتماعی «تیک‌تاک» در این ایالت را امضا کرد و به این ترتیب برای اولین‌بار، ساکنان یکی از ایالت‌های آمریکا اجازه استفاده از این شبکه را نخواهند داشت.

تیک‌تاک متعلق به چین است و گِرگ جیانفورته فرماندار مونتانا هدف از ممنوعیت فعالیت این شبکه را، که حاوی ویدیوهای کوتاه است، محافظت از مردم در برابر جمع‌آوری اطلاعات توسط چین اعلام کرده است.

ماه گذشته مجلس نمایندگان ایالت مونتانا با تصویب طرحی استفاده از تیک‌تاک را در این ایالت ممنوع کرده بود.

این طرح در مجلس ایالتی با ۵۴ رای موافق در مقابل ۴۳ رای مخالف تصویب شد و پیش از آن توسط سنای ایالتی تصویب شده بود. این طرح اکنون با امضای فرماندار این ایالت، به قانون تبدیل شده است.

مجلس، سنا و فرماندار این ایالت، همه از حزب جمهوری‌خواه هستند. گِرگ جیانفورته یکسال پیش استفاده از تیک‌تاک روی ابزارهای دولتی را منع کرده بود.

از مدتها پیش در آمریکا نسبت به سوءاستفاده از اطلاعات کاربران آمریکایی توسط تیک‌تاک اعلام نگرانی شده است.

تیک‌تاک یک شبکه مجازی است که مالک آن شرکت فناوری «بایت دنس» چین است. این شرکت متهم است که تلاش چندانی برای حفاظت از داده‌های کاربران در مقابل دولت چین انجام نداده است.

«شو چو» مدیر عامل تیک تاک چند ماه پیش در یک نشست کنگره حضور یافت و از عملکرد این شرکت دفاع کرد اما هنوز نگرانی‌های جدی درباره امنیت اطلاعات کاربران آمریکایی و تیک‌تاک وجود دارد.

تیک تاک پیشتر گفته است تصمیم ایالت مونتانا را در دادگاه به چالش بکشد.

XS
SM
MD
LG