لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۷

اوباما پیام نرمش قهرمانانه خامنه ای را دریافت کرد


محمدرضا حیدری: «اوباما به دو نکته پاسخ داد: اول آنکه آمریکا خواهان تغییر رژیم در ایران نیست و دوم به رسمیت شناختن برنامه صلح آمیز اتمی ایران.»

به دنبال نطق باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در صحن مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد، کارشناسان سیاسی سخنان او را تحلیل و بررسی می کنند. آنچه در زیر می آید، تحلیلی است که محمدرضا حیدری، دیپلمات سابق ایران در این باره دارد:

سخنرانی آقای اوباما نشان از دریافت پیام نرمش قهرمانانه آقای خامنه ای داشت. لذا ایشان ضمن خوش بینی به موفقیت دیپلماسی به دو نکته- که همواره در سخنرانی های آقای خامنه ای در محکومیت غرب به آنها اشاره می شد -پاسخ داد:
اول آنکه آمریکا خواهان تغییر رژیم در ایران نیست و دوم به رسمیت شناختن حق داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای.

حال با توجه به دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا در مورد موضوع های حقوق بشر و تروریسم بین الملل باید دید جمهوری اسلامی چه تغییری در مواضع خود خواهد داد.
امروز تمام سربازان بانام وبی‌نام جمهوری اسلامی به صحنه آمده اند تا برای حفظ نظام اسلامی و خلاص شدن از پیچ خطرناک تحریم های بین المللی، قفل رابط بین آمریکا وجمهوری اسلامی را باز کنند. البته همگان می دانند کلید این قفل فقط نزد شخص اول نظام اسلامی یعنی سید علی خامنه ای است و با توجه به مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حاکم بر ایران، آیا آقای خامنه ای واقعا قصد دارد کلید این قفل را به شخص حسن روحانی بدهد؟

آقای خامنه ای هرگز وضعیت سرهنگ قذافی را در خلع سلاح لیبی فراموش نکرده است و مکرراً به آن اشاره
می نماید. اما با توجه به شرایط حال کشور می توان نتیجه گرفت که تندروهای اصول گرای بیت ایشان و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، به منظور پیشبرد برنامه های خود نیاز به سه فاکتور اصلی دارند : منابع مالی، تجهیزات لازم و زمان کافی.
آقای حسن روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل برای تامین این فاکتورها و ایجاد جو خوش بینی مضاعف بین مقامات غربی تمام فرهنگ کلامی خود را به کار خواهد گرفت تا شرایط را برای تامین خواسته های بیت رهبری آماده نماید.
XS
SM
MD
LG