لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

فرانسه در شوک «حمله تروریستی اسلامگرایانه» به معلم تاریخ


دسته های گل به یاد معلم فرانسوی که با چاقو به قتل رسید
دسته های گل به یاد معلم فرانسوی که با چاقو به قتل رسید

معلمی که در یک خیابان فرانسه روز جمعه ۲۵ مهر سر او بریده شد، پیشتر به خاطر نشان دادن کارتون های جنجالی پیامبر اسلام به دانش آموزان، تهدید شده بود. به گزارش رسانه های فرانسوی نام این معلم که درس تاریخ و جغرافی می داد، ساموئل پتی عنوان شده و ۴۷ سال داشت.

به گفته منابع قضایی فرانسه ۹ نفر از جمله اولیای یک دانش آموز در مدرسه آقای پتی، دستگیر شده اند. پلیس می گوید که مهاجم، یک مرد ۱۸ ساله متولد مسکو و اصالتا چچن بوده است.

این قتل در شرایطی اتفاق افتاد که هنوز محاکمه مهاجمان اسلامگرا در سال ۲۰۱۵ به مجله شارلی ابدو به خاطر انتشار کارتون هایی از پیامبر اسلام، ادامه دارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت حمله صورت گرفت تمامی نشانه های یک «حمله تروریستی اسلامگرایانه» را دارد و این معلم به خاطر «تدریس آزادی بیان» به قتل رسید. امانوئل مکرون با تاکید بر وحدت ملت گفت «آنها نمی توانند بین ما تفرقه ایجاد کنند.»

از حمله چه می دانیم؟

حمله ساعت ۵ عصر به وقت محلی و در حومه پاریس و نزدیک مدرسه ای که این معلم در آن تدریس می کرد، روی داد، در شهر کنفلان-سنت-اونوری، حدود ۳۰ کیلومتری شمال غرب مرکز پاریس. مهاجم با یک قمه به معلم حمله کرد و سر او را برید. شاهدان گفته اند که شنیدند مهاجم فریاد می زد: «الله اکبر!»

یک تصویر از معلم که سرش از تن جدا شده بود در شبکه های اجتماعی منتشر شد اما معلوم نیست که آیا مهاجم آن را منتشر کرد و یا یک همدست او.

مهاجم سپس از صحنه فرار کرد اما یک پلیس محلی که مردم او را با خبر کرده بودند، مهاجم را دنبال کرد.

پلیس از مهاجم خواست خود را تسلیم کند اما او آنها را تهدید کرد و سپس ماموران با شلیک گلوله وی را هدف قرار دادند و او مدت کوتاهی بعد کشته شد.

مهاجم در نورماندی زندگی می کرد و شماری از اقوام وی از جمله برادرانش نیز دستگیر شده اند.

معلمان سراسر فرانسه به خبرنگاران گفته اند که از این جنایت که در روز روشن رخ داد شوک زده شده اند. وزیر آموزش فرانسه گفته اتفاقی که رخ داده است نشان دهنده «نفرت از جمهوری است.» انتقال ارزش های فرانسوی، از وظایف اصلی سیستم آموزشی فرانسه قلمداد می شود.

قربانی که بود؟

ساموئل پتی، یک پدر بود و طبق گزارش ها کلاسی که یک ماه قبل تدریس آن را بر عهده گرفت درباره آزادی بیان بود.

گفته می شود او در حالی که درباره حمله به مجله طنز شارلی ابدو صحبت می کرد، کارتون هایی از حضرت محمد را نشان داده بود. و گفته شده است به دانش آموزان مسلمان توصیه کرده بود که اگر فکر می کنند ممکن است از دیدن آن تصاویر احساس می کنند که به آنها توهین می شود، می توانند کلاس را ترک کنند.

اولیای برخی از دانش آموزان مسلمان به مدرسه شکایت کردند و دست کم یکی از آنها در شبکه های اجتماعی خواستار برکناری آقای پتی شد. رسانه های فرانسوی می گویند آقای پتی تهدید های نامشخصی چند روز پس از آن جلسه کلاس دریافت کرد.

یکی از دانش آموزان سابق آقای پتی می گوید که وی شغل خود را دوست داشت و «واقعا می خواست که به ما آموزش دهد و بعضی وقت ها ما مناظره می کردیم.»

واکنش ها در فرانسه

شارلی ابدو روز جمعه توئیت زد که «عدم بردباری به سطح جدیدی رسید و به نظر می رسد برای وحشت آفرینی در کشور ما هیچ توقفی نمی کند.»

وزیر آموزش فرانسه که روز شنبه با رهبران اتحادیه معلم ها دیدار داشت، گفت آقای پتی را «دشمنان آزادی» کشتند و فرانسه «وقتی با ترور و تهدید روبرو می شود هیچگاه عقب نشینی نمی کند.»

نخست وزیر فرانسه نیز در توئیتی گفت معلمان این کشور به بیدار کردن روحیه انتقادی شهروندان جمهوری برای آزاد کردن آنها از همه اشکال توتالیتاریسم ادامه می دهند.

XS
SM
MD
LG