لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

رسوایی جنسی موجب کناره گیری فرماندار ایالت میزوری در آمریکا شد


فرماندار ایالت میزوری که زمانی ستاره رو به رشد جمهوریخواهان قلمداد می شد، در پی یک رسوایی جنسی از مقام خود استعفا داد و گفت روز جمعه از کار کنار می رود.

«اریک گرایتنس» ۴۴ ساله، روز سه شنبه تصمیم خود را برای کناره گیری از سمت فعلی اش اعلام کرد. او متهم است که سوء رفتار جنسی خارج از روابط زناشویی داشته و از پول های اهدایی خیریه نیز استفاده نادرست کرده است.

گرایتنس که سابقه حضور در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا موسوم به «نیروی سیلز» را دارد، ژانویه ۲۰۱۷ فرماندار ایالت میزوری شد.

گرایتنس که در یک نشست خبری کناره گیری خود را اعلام کرد، به اقدام خلاف قانون اعتراف نکرد و گفت هیچ قانونی را نقض نکرده است.

اواسط ماه آوریل، یک کمیته مجلس ایالتی میزوری، گزارشی را منتشر کرد که در آن آمده بود فرماندار میزوری یک زن را وادار به یک رابطه جنسی بدون رضایت و توأم با خشونت کرده است. گرایتنس این اتهام را «اراجیف آشغال نشریات زرد» خواند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از آن که رابطه جنسی فرماندار در ماه ژانویه در یک گزارش تلویزیونی عمومی شد، او تقریبا پنج ماه تلاش کرد که سمت خود را حفظ کند.

قانونگذاران جمهوریخواه نیز که می دانستند ادامه حضور وی به احتمال پیروزی آنها بر یک سناتور دموکرات میزوری، کلیر مک‌کاسکیل ضربه می زند، خواستار کناره گیری او شده بودند.

مایک پارسون، جایگزین گرایتنس کیست؟

«مایک پارسون» که ۶۲ سال دارد از روز جمعه فرماندار جدید میزوری می شود.

به نوشته «کانزاس سیتی استار» او در حال گله داری در مزرعه اش بود که فهمید ۵۷امین فرماندار میزوری می شود.

او در مناطق روستای جنوب غرب میزوری بزرگ شده و از سال ۱۹۹۳ در سمت های مختلف، منتخب مردم بوده است.

پارسون به مدت ۱۲ سال کلانتر شهر پولک کانتی بود و ۱۱ سال نیز عضو نهاد قانونگذاری ایالت میزوری بود.

وی که یک جمهوریخواه است، در سال ۲۰۱۶ به عنوان معاون فرماندار میزوری انتخاب شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG