لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

پناهجویان عراقی:‌ «مأموریت هنوز انجام نشده!»


«مأموریت انجام شد»
«مأموریت انجام شد»
«مأموریت انجام شد» جمله ای بود که کمتر از دو ماه پس از حمله آمریکا به عراق، بر ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن ارتش آمریکا دیده شد. جرج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا، در پی آن سخنرانی کرد و حمله به عراق را موفقیت آمیز خواند. بسیاری از عراقیان اما، چنین نمی پندارند.

ده سال پس از آغاز جنگ عراق، عدم امنیت در آن کشور، به شکل چشمگیری شمار پناهجویانی را که در جنوب شرقی ایالت میشیگان در آمریکا زندگی می کنند، افزایش داده است.

این منطقه از میشیگان بیشترین جمعیت عرب را در سراسر آمریکا دارد. در میان پناهجویان عراقی، اغلبشان از فشار روانی ناشی از شرایط دشوار زندگی در عراق رنج می برند و دست کم یک چهارم از این عده به افسردگی شدید مبتلا هستند.

مدیحه طارق، هماهنگ کننده فعالیت های مرکز خدمات اجتماعی و اقتصادی اعراب در میشیگان، می گوید تنها طی سال ۲۰۱۲(سال گذشته)، ۴۶۰۰ شهروند پناهجوی عراقی توسط این مرکز پذیرفته شده اند و نام آنها برای دریافت خدمات به ثبت رسیده است.

وی می گوید درک نمی کند که عبارت «مأموریت انجام شد» در شرایط ده سال اخیر و شرایط کنونی عراق به چه معناست، چون بسیاری از شهروندان عراقی با شرایطی دشوار روبه رویند و این روزها مشکلات تازه و متفاوتی دست و پنجه نرم می کنند.

شماری از پناهجویان عراقی، مسیحیانی هستند که در عراق تحت شرایط سختی زندگی می کنند و در مواردی به کلیسایی که محل عبادت آنها بوده، حمله شده و از این روی، در وطنشان احساس امنیت و آرامش نمی کنند.

یکی از این مسیحیان در گفت و گو با خبرنگار صدای آمریکا می گوید به رغم آنکه زندگی در آمریکا ویژگی های مثبتی دارد، آسان نیست و به سر بردن در این کشور هم مشکلات خاص خود را دارد. او پیرامون جمله «مأموریت انجام شد» می گوید:«آمریکاییانی که عراق را دیده اند خودشان می دانند که چنین نیست.»

برخی از پناهجویان عراقی می گویند عراق را خانه اول و آمریکا را خانه دوم خود می دانند و ترجیح می دهند که فرزندانشان تحت شرایط امن تر و مساعدتری زندگی کنند.
XS
SM
MD
LG