لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

یک عضو کابینه نتانیاهو حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به پدافند دفاعی در اصفهان را تایید کرد


میری رگو، وزیر راه و ترابری اسرائیل. آرشیو
میری رگو، وزیر راه و ترابری اسرائیل. آرشیو

حدود سه هفته بعد از حمله منتسب به اسرائیل به پدافند دفاعی مستقر در پایگاه شکاری اصفهان که در تلافی حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل صورت گرفت، یکی از وزرای دولت بنیامین نتانیاهو به عنوان اولین مقام رسمی این کشور حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به ایران را تایید کرد.

به گزارش جروزلم پست، میری رگو، وزیر راه و ترابری اسرائیل در مصاحبه‌ای با کانال ۱۴ اسرائیل گفت: «ما تلافی کردیم. ایران پیام را دریافت کرد و تمام جهانیان با تماشای آن فهمیدند که دولت اسرائیل بازنده نیست.»

رگو که زمانی سخنگوی سابق ارتش اسرائیل بود در پاسخ به سئوالی در باره رفح به کانال ۱۴ گفت: «اسرائیل توانست با تصمیماتش و فناوری‌اش پرتابه‌های شلیک شده به اسرائیل را رهگیری کند.»

حکومت ایران در ۲۵ فروردین با سیصد موشک و پهپاد به اسرائیل حمله کرد که بیش از ۹۰ درصد از آنها را اسرائیل به کمک آمریکا و اردن ساقط کرد. اسرائیل در پاسخ پایگاه هشتم شکاری حکومت ایران را در نزدیکی اصفهان هدف قرار داد.

آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از تحلیلگران گفت این حمله نشان می‌دهد که چگونه اسرائیل به راحتی می‌تواند به دفاع هوایی جمهوری اسلامی نفوذ کند.

رگو اولین مقام اسرائیلی است که حمله اسرائیل به حکومت ایران را علناً تأیید می‌کند. ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی پس از این حمله در رسانه‌های اجتماعی گفت: «سرمان را با افتخار بالا نگه می‌داریم. اسرائیل کشوری قوی و نیرومند است.»

روزنامه نیویورک تایمز گزارشی از تصمیم اسرائیل برای حمله به ایران را به نقل از سه مقام اسرائیلی که نامشان اعلام نشده، منتشر کرد که می‌گویند طرح اولیه حمله تلافی‌جویانه شامل حمله متقابل «بسیار گسترده‌تری به اهداف نظامی» از جمله در نزدیکی تهران بود.

به گفته این گزارش، اسرائیل برنامه‌های خود برای پاسخ فوری به حمله حکومت ایران را پس از آن که مشخص شد اکثر موشک‌ها و پهپادهای ایرانی را با کمک ائتلاف به رهبری آمریکا خنثی کرده است، کنار گذاشت.

روایت روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات اسرائیلی و غربی، همچنین می‌گوید که جنگنده‌های اسرائیلی «تعداد کمی موشک» را از چند صد کیلومتری غرب ایران شلیک کردند و همچنین پهپادهای تهاجمی کوچک موسوم به کوادکوپتر را نیز «برای گیج کردن پدافند هوایی ایران» شلیک کردند.

XS
SM
MD
LG