لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

کابنیه نتانیاهو تعطیلی دفاتر شبکه «آشوب‌انگیز» الجزیره در اسرائیل را تصویب کرد


دفتر الجزیره در کرانه باختری.
دفتر الجزیره در کرانه باختری.

کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل روز یکشنبه تصمیم گرفت دفاتر شبکه الجزیره در اسرائیل را تا زمانی که جنگ در غزه ادامه دارد، تعطیل کند.

به گزارش رویترز، نتانیاهو پس از آنکه اعضای کابینه به اتفاق آرا در مورد عدم فعالیت شبکه الجزیره رای داد، در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «شبکه آشوب‌انگیز الجزیره در اسرائیل بسته می‌شود.»

طبق این گزارش تصمیم کابینه نتانیاهو بر این اساس گرفته شد که این شبکه تلویزیونی قطری، امنیت ملی اسرائيل را تهدید می کند.

در بیانیه‌ دولت آمده است وزیر ارتباطات اسرائیل دستور «اقدام فوری» بسته شدن الجیزه را امضا کرده است، اما دست‌کم یکی از قانون‌گذارانی که از بسته شدن این شبکه قطری حمایت کرده است، گفت که الجزیره همچنان می‌تواند در دادگاه اسرائيل با طرح شکایت مانع از تعطیلی خود شود.

در بیانیه دولت آمده است که این اقدام شامل بستن دفاتر الجزیره در اسرائیل، مصادره تجهیزات پخش، قطع دسترسی این شبکه به شرکت‌های کابلی و ماهواره‌ای و مسدود کردن وب سایت‌های آن می شود.

دولت قطر بودجه شبکه الجزیره را می‌ٔدهد و این شبکه به شدت از عملیات نظامی اسرائیل در غزه انتقاد کرده است. در بیانیه اسرائیل به فعالیت الجزیره در غزه اشاره‌ای نشده است.

پارلمان اسرائیل ماه گذشته میلادی قانونی را تصویب کرد که اجازه می‌دهد تا به طور موقت شبکه‌های تلویزیونی خارجی در اسرائیل را که تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می‌شوند، تعطیل کنند.

الجزیره در روز یکشنبه هیچ اظهارنظر فوری نکرد.

این قانون به نتانیاهو و کابینه امنیتی اش اجازه می دهد تا دفترهای این شبکه در اسرائیل را به مدت ۴۵ روز تعطیل کنند و این دور قابل تمدید است.

قطر برای آتش‌بس میانجی‌گری می‌کند و تلاش دارد توافقی برای آزادی گروگان‌ها که می‌تواند جنگ غزه را متوقف کند بدست آورد.

حماس که دولت قطر میزبان رهبرانش است در ۱۵ مهر سال ۱۴۰۲ به جنوب اسرائيل ناگهان حمله کرد و طبق آمار اسرائيل بیش از ۱۲۰۰ نفر را که بیشتر غیرنظامی بودند کشت.

آن حمله جنگ جاری در غزه را رقم زد که به کشته شدن ده‌ها هزار نفر از فلسطینی‌های غزه منجر شده است. اسرائيل می‌گوید هزاران نفر از اعضای حماس را کشته است.

XS
SM
MD
LG