لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

حجاب اجباری | وزارت ارشاد: «طاقچه» مجوز فعالیت ندارد؛ کاربران: از دسترس خارج شد! 


عکس خبرساز شده شرکت طاقچه
عکس خبرساز شده شرکت طاقچه

در پی تشدید برخورد نهادهای حکومتی با مجموعه‌های اقتصادی مستقل، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکومت ایران به اعلام کرده است پلتفرم عرضه آنلاین کتاب «طاقچه» مجوزهای لازم برای ادامه فعالیت را ندارد.

به گزارش رسانه‌های ایران، در اطلاعیه «مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی» وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت ابراهیم رئیسی، آمده است: «سکوی ارائه دهنده کتاب‌های دیجیتال طاقچه تاکنون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی از این مرکز نکرده است.»

این مرکز دولتی افزوده است: «وفق ماده دو آیین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال، این سکو مکلف است نسبت به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کند.»

طاقچه، یک مجموعه فعال در حوزه کتاب است که هفته گذشته به سبب انتشار تصاویری از کارکنانش بدون پوشش اجباری در شبکه‌های اجتماعی، از سوی بخش‌های وابسته به حکومت، تحت فشار برای تعطیلی قرار گرفت.

خبرگزاری‌ «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، پنجم مردادماه گزارش داد که «در پی انتشار تصاویری در فضای مجازی در خصوص عدم رعایت حجاب از سوی کارمندان خانم شرکت طاقچه در محیط کار، در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شد.»

از سوی دیگر، همزمان با انتشار اطلاعیه مرکز وابسته به وزارت ارشاد جمهوری اسلامی، «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیمای حکومت ایران به نقل از «‏برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی» از «اختلال» در دسترسی به «سایت و اپلیکیشن» طاقچه خبر داده است.

با این وجود، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از قطع دسترسی کامل و «فیلترینگ» طاقچه، محصول شرکت «خدمات هوشمند ایده طلایی هاتف معاصر» و پلتفرم دیجیتال دسترسی الکترونیک به نسخه صوتی کتاب‌ها خبر داده‌اند.

الهام عدیمی، روزنامه‌نگار در این ارتباط با انتشار توییتی در اکانت شخصی خود، نوشته است: «اپلیکیشن ‎طاقچه دچار مشکل!!! و از دسترس خارج شده است.»

کاربر دیگری نیز با استفاده از هشتگ «#طاقچه»، نوشته است: «‏داشتن ‎استارتاپ و ‎کسب وکار تو ایران، خودش یه ریسک سیستماتیک محسوب میشه! وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؟:)))))»

این پلتفرم عرضه کتاب، هشتم مرداد ماه با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که آن عکس «بیش از یک ماه پیش» گرفته شده و در همان زمان در «حسابی شخصی» انتشار یافته است و تصویر یاد شده، «پس از خداحافظی یکی از همکاران»، مقابل دیوار بیرونی و «خارج از فضای کاری طاقچه» گرفته شده و در «هیچ‌یک از حساب‌های رسمی طاقچه» انتشار نیافته است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه، آمده بود: «در پی حاشیه‌های ایجاد شده، بعضی ناشران، خارج از چارچوب قراردادی که با طاقچه دارند، خواستار فسخ آن شده‌اند. طاقچه ضمن پذیرش این درخواست، فرایند فسخ را در دستور کار قرار داده است.»

در این حال، پس از حاشیه‌هایی که برای پلتفرم «‎طاقچه» در روزهای گذشته پیش آمد، روز گذشته یک شرکت فروش اینترنتی بیمه به نام «از کی» هم به دلیل انتشار تصاویری از حضور بدون ‎حجاب برخی از کارمندانش، با «تعلیق فعالیت» به «مدت نامعلومی» روبه‌رو شد.

در روزهای اخیر مجموعه «طاقچه» مورد برخورد شدید نهادهای حکومتی و اشخاص نزدیک به حاکمیت قرار گرفته است، تا آنجا که برخی انتشارات وابسته به نهادهای مختلف جمهوری اسلامی از جمله دفتر علی خامنه‌ای، آستان قدس رضوی و سپاه پاسداران با انتشار نامه‌هایی خطاب به مدیریت این مجموعه، از «پایان همکاری» با آنها به‌دلیل حضور بدون پوشش اجباری برخی کارکنانش در یک تصویر خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG