لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

کری خواستار پایان خشونت ها بین فلسطینی ها و اسرائیل شد


جان کری و بنیامین نتانیاهو در برلین - ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵
جان کری و بنیامین نتانیاهو در برلین - ۲۲ اکتبر ۲۰۱۵

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با احتیاط ابراز خوش بینی کرد که برای کاهش خشونت های میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها بتوان راه حلی پیدا کرد.

او گفت وقت آن رسیده است که دو طرف از "شعار ها و محکوم کردن ها" عبور کنند و آنها باید گام های مشخصی برای متوقف کردن نا آرامی ها بردارند.

آقای کری پیش از دیدار با نخست وزیر اسرائیل در برلین، خواستار پایان خشونت های اخیر بین اسرائیل و فلسطینی ها شد. آقای نتانیاهو نیز پیش از دیدارش با وزیر امورخارجه آمریکا گفت هیچ بحثی وجود ندارد که موج فعلی حملات به طور مستقیم با "تحریکات حماس، تحریکات جنبش اسلامی در اسرائیل، ببخشید که می گویم، تحریکات محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی" صورت می گیرد.

کری خواستار پایان خشونت ها بین فلسطینی ها و اسرائیل شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

جان کری قرار است روز جمعه در امان، پایتخت اردن با محمود عباس دیدار و گفتگو کند.

در همین حال پلیس اسرائیل اعلام کرد به دو فلسطینی که روز پنجشنبه با چاقو به یک دانش آموز مدرسه مذهبی یهودیان نزدیک اورشلیم حمله کردند، شلیک کرد که طی آن یک مهاجم کشته و دیگری مجروح شد.

طبق گزارش ها این دو که از کرانه باختری رود اردن بودند، به دانش آموز اسرائیلی در حالی که سوار اتوبوس مدرسه می شد، چاقو زدند.

جان کری پیش از گفتگو با نخست وزیر اسرائیل از اینکه طرفی را مقصر خشونت ها معرفی کند، خودداری کرد. اما او گفت: "کاملا ضروری است که به همه تحریک ها و خشونت ها پایان داده شود و راهی به سوی جلو پیدا شود."

آقای کری گفت که او و نخست وزیر اسرائیل همدیگر را به خوبی می شناسند و افزود: "معتقدم توانایی آن را داریم که تغییری ایجاد کنیم و این کاری است که برای انجام آن به اینجا آمده ام."

تاکنون دست کم ۸ اسرائیلی و ۵۰ فلسطینی در خشونت های تقریبا یک ماه اخیر کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG