لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

هشدار مایکروسافت؛ گسترش چشمگیر فعالیت هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی در نشر «اطلاعات نادرست»


سایبری‌ها، چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی را تخریب می‌کنند
سایبری‌ها، چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی را تخریب می‌کنند

شرکت مایکروسافت روز سه‌شنبه در گزارشی با تایید افزایش چشمگیر فعالیت‌های سایبری هکرهای وابسته به حکومت ایران هشدار داد که این گروهها به طور فزاینده‌ای فعالیت‌ خود را در زمینه انتشار «اطلاعات نادرست» گسترش داده‌اند.

براساس اعلام مایکروسافت، جمهوری اسلامی از عملیات نفوذ سایبری، برای تضعیف شتاب اعتراض‌های سراسری مردم ایران استفاده و تلاش می‌کند با افشای اطلاعات نادرست، چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی را تخریب کند.

این شرکت اعلام کرد، تعداد حملات سایبری هکرهای وابسته به حکومت ایران در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ بیش از ۳ برابر افزایش یافته به‌طوری که این هکرها در سال ۲۰۲۲ دستکم ۲۴ «عملیات نفوذ سایبری» را هدایت کرده‌اند.

مایکروسافت خاطرنشان کرد شیوه‌های هکرهای وابسته به حکومت ایران در انتشار اطلاعات نادرست در حال تغییر است، اما قربانیان آنها تغییر نکرده و عمدتا اسرائیل، چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی، آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هدف این حمله‌ها هستند.

مایکروسافت همچنین هشدار داد که تهدید حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی ایالات متحده و اسرائیل واقعی است، زیرا برخی از گروه‌های ایرانی به‌دنبال تاکتیک‌های جدید برای راه‌اندازی چنین حملاتی‌ هستند.

بر اساس این‌گزارش، بین اکتبر و مارس ۲۰۲۲، جمهوری اسلامی نزدیک به یک‌چهارم عملیات سایبری خود را علیه اسرائیل هدایت کرده است، اگرچه ایالات متحده، امارات متحده عربی و عربستان سعودی نیز از این حملات بی‌نصیب نمانده‌اند.

بیشتر این عملیات اینترنتی از طریق گروه ایرانی «Cotton Sandstorm» که مایکروسافت آن را پیگیری می‌کند، انجام می‌شود. برخی دیگر این گروه با نام «ایمن‌نت پاسارگاد» نیز می‌شناسند.

همزمان وب سایت اکسیوس به نقل از مایکروسافت نوشت که ایران در حال حاضر یک «برنامه قابل پیش‌بینی» درباره عملیات نفوذ دارد.

آکسیوس اضافه کرد: هکرهای تحت حمایت دولت ایران از حساب‌های مجازی که قبلا در رسانه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها ایجاد کرده‌اند، برای «ترویج و اغراق» در تاثیر حمله‌های سایبری سطح پایین جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند.

برخی از این پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند، در حالی که برخی دیگر از طریق شبکه‌های پیام‌رسان به اهداف خاص ارسال می‌شوند سپس، انبوهی از کاربران آنلاین جعلی به سرعت تاثیر حمله‌های جمهوری اسلامی را «تقویت و تبلیغ» می‌کنند.

XS
SM
MD
LG