لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

رونمایی از ويندوز جديد شرکت مايکروسافت


ساتيا نادلا مدیر اجرایی مایکروسافت در حال سخنرانی در دانشگاه سين‌هوا در پکن – ۳ مهر ۱۳۹۳ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۴)
ساتيا نادلا مدیر اجرایی مایکروسافت در حال سخنرانی در دانشگاه سين‌هوا در پکن – ۳ مهر ۱۳۹۳ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۴)

شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت قرار است روز سه‌شنبه از معروفترين محصول خود رونمایی کند و آخرين سيستم عامل سری معروف به «ويندوز» را معرفی کند.

تحليلگران می‌گويند، سيستم عامل جديد که به مدت سال‌ها در داخل مايکروسافت تحت عنوان پروژه «آستانهThreshold » به آن استناد می‌شد، و در خارج از مايکروسافت به نام ويندوز ۹ معروف بود، احتمالا پيش از عرضه در اوايل سال آينده ميلادی، نام ديگری پيدا خواهد کرد، شايد هم به همان نام ويندوز عرضه شود.

تغییر نام از نظر نمادین نویددهنده جهت و سبکی جدید برای مایکروسافت خواهد بود، و پيام‌آور تغيير تمرکز از روی ويندوز و رايانه‌های شخصی، که وجه مشخصه استيو بالمر مدير عامل پيشين آن بود. تاکيد جديد و کم سر و صداتر بر فروش خدمات برای تمامی ماشين آلات و ابزار کامپيوتری صرف نظر از ساخت و مدل و سيستم عامل خواهد بود. گفته می‌شود مسئوليت جهتگيری جديد با ساتيا نادلا مدير عامل جديد است.

تغيير جهتگيری همچنين نشان‌دهنده تمایل به برطرف کردن نارضایتی هایی است که از ويندوز ۸ بوجود آمده بود. ويندوز ۸ تلاشی بود برای ابداع جديدی از سيستم عامل سنتی مايکروسافت که در نظر داشت همان شکل و قواره را، منتهی با نیم‌نگاهی به کاربران تابلت ارائه کند، ولی مشتريان سنتی مايکروسافت که به استفاده از دکمه شروع، ماوس و صفحه کليد عادت داشتند، اين تلاش مایکروسافت را مزاحم و گیج کننده دیدند.

تحليلگران می‌گويند، ويندوز ۸ درخشان‌ترين محصول مايکروسافت نبود. بسياری از کاربران از تغيير مکان بسياری از اجزای آشنای ويندوز، و وارد کردن اجزای تازه‌ای به شکل اپ، که در تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند رايج است، شکايت داشتند.

آنطور که از شايعات برمی‌آيد، و مايکروسافت نیز آنها را رد نکرده است، دکمه شروع به روايت جديد ويندوز بازگشته است، و کاربران اين گزينه را خواهند داشت تا اگر خواستند شکل و شمايل اپ‌ها را هم به آن اضافه کنند.

اما مشکل کاربران که بايد ياد بگيرند و بين دو شکل سنتی و مدرن رفت و آمد کنند، بخصوص در نرم افزار‌هايی نظير «اکسل» هنوز باید حل شود.

به عقيده ناظران، رفتار دوگانه شکل سنتی و مدرن، و ادغام آنها با يکديگر، بايد پایان یابد تا کاربران از سردرگمی خارج شوند.

مایکروسافت از اظهار نظر در مورد نام جدید سيستم عامل یا آنچه که قصد دارد روز سه شنبه ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) از آن رونمایی کند، خودداری کرده است.

این شرکت که مقر آن در شهر ردموند ايالت واشنگتن واقع در شمال غربی آمریکا است، گفته است تنها می‌خواهد در مورد اين که ویندوز به کدام سو می‌رود، در جلسه‌ای در سان‌فرانسيسکوی کاليفرنيا به گفتگو بنشيند.

XS
SM
MD
LG