لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

ام‌ آی‌ فایو: احتمال حملات تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی در بریتانیا افزایش یافته است


کن مک‌کالوم، رئیس سازمان اطلاعاتی ام‌آی‌فایو بریتانیا، روز سه‌شنبه هشدار داد که در پی جنگ اخیر در اسرائیل، احتمال حملات تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی در بریتانیا افزایش یافته است.

به گزارش نشریه تلگراف، مک‌کالوم در یک نشست امنیتی که با حضور روسای اطلاعاتی از آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند در کالیفرنیا برگزار شد، گفت که «حملات اهریمنی» به اسرائیل می‌تواند خطر «حملات تروریستی در بریتانیا» و همچنین نگرانی‌ها را درباره «تهدیدات جمهوری اسلامی» افزایش دهد.

مک کالوم خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی پیش‌تر نیز منبع قابل توجهی برای تهدید در بریتانیا بوده است ـ به ویژه در ۱۸ ماه گذشته ـ جایی که این تهدیدها عمدتا دشمنان داخلی حکومت، مخالفان و سازمان‌های رسانه‌ای فارسی زبان را هدف قرار داده است.

با این‌حال، رئیس ام‌آی‌فایو بریتانیا هشدار داد که رویدادهای اخیر در خاورمیانه ممکن است جمهوری اسلامی را به سمت تغییر «قصد هدف‌گیری» سوق دهد که به طور بالقوه بر امنیت بریتانیا تاثیر می‌گذارد.

تلگراف در این گزارش همچنین به دیگر نگرانی‌های امنیتی جهانی می‌پردازد از جمله پس از کشتن دو هوادار فوتبال سوئدی توسط یک تروریست مظنون که در اروپا تنش‌ها را تشدید کرد.

در حالی‌که اروپا برای حملات تروریستی بیشتر در حالت آماده‌باش است، این حادثه نگرانی‌هایی را درباره مرزهای رخنه‌پذیر در اروپا ایجاد کرده است.

همزمان مک کالوم در این نشست تاکید کرد که جهان در مقایسه با دوران پس از جنگ سرد، وارد «دوران متفاوتی» شده است.

نشست امنیتی که در سیلیکون ولی، کالیفرنیا برگزار شد، اولین نشست عمومی اتحاد اطلاعاتی «پنج چشم» بود که نه تنها در مورد بحران خاورمیانه، بلکه تهدیدات ناشی از کشورهای خودکامه مانند چین و روسیه که رفتار تهاجمی‌تری دارند را نیز مورد بحث قرار داد.

XS
SM
MD
LG