لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

انحصار دولتی نفت مکزیک پایان می یابد


انریکه پنا نیه تو، رئیس جمهوری مکزیک
انریکه پنا نیه تو، رئیس جمهوری مکزیک

این اقدام تا سال ۲۰۱۸حجم تولید نفت مکزیک را تا ۳ میلیون بشکه، و تا سال ۲۰۲۵ تا بیش از ۳.۵ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد

«انریکه پنا نیه تو»، رئیس جمهوری مکزیک، در نظر دارد که با اصلاح قانون اساسی کشور، اجازه دهد تا شرکتهای نفتی خارجی، مانند اکسان موبیل، شل، بی پی، شوران، و رویال داچ؛ تولید نفت در این کشور را بر عهده بگیرند. مکزیک با این اقدام میلیاردها دلار سرمایه گذاریهای خارجی را جذب خواهد کرد، و در عین حال قادر خواهد بود تا برای شهروندان این کشور قیمت بنزین را کاهش دهد.

انجام این طرح ایجاب می کند که ماده هایی از قانون اساسی مکزیک که خصوصی سازی صنعت نفت را منع کرده است اصلاح شوند.

آقای پنا نیه تو می گوید که چنانچه پارلمان لایحه دولت را به تصویب برساند، قانون جدید به مکزیک اجازه خواهد داد تا به جای همکاری در تولید نفت، قراردادهایی برای سهیم شدن در منافع نفتی با شرکتهای خارجی به امضاء برساند. به موجت این قانون، مکزیک مالکیت منابع نفتی خود را (با ذخیره ای بیش از ۱۳ میلیارد و ۸۷۰ میلیون بشکه) حفظ خواهد کرد، و برای جلب شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری در مکزیک به آنها مشوقهای نقدی ارائه خواهد داد.

سزار کاماچو، رئیس هیأت مدیره حزب حاکم مکزیک («پی آر آی») می گوید: «این طرح به هیچ عنوان خصوصی سازی صنعت نفت مکزیک نیست. این اقدام صرفاً به شرکتهای نفتی خارجی اجازه خواهد داد تا قراردادهایی در مورد تولید نفت با مکزیک به امضاء برسانند، بدون آن که بتوانند منابع نفتی مکزیک را در انحصار خود درآورند.»

این قانون همچنین به دولت مکزیک اجازه خواهد داد تا به انحصار دولتی ۷۵ ساله صنعت نفت خود پایان دهد. آقای نیه تو گفت که این قانون به انحصار تولید نفت «پیمکس» شرکت دولتی نفت مکزیک خاتمه خواهد داد و نفت و بنزین ارزانتری به مردم مکزیک ارائه خواهد کرد.

پیش از سال ۱۹۳۸، یعنی پیش از آنکه لازارو کارناس رئیس جمهوری وقت مکزیک، با تغییر قانون اساسی، صنعت نفت این کشور را ملی کند و از دست ۱۷ شرکت نفتی بربتانیایی و آمریکایی خارج کند، صنعت نفت مکزیک – از کشف و حفاری گرفته تا تولید و توزیع – در مالکیت و اختیار شرکتهای خصوصی بود.

یک از روزنامه های مالی مکزیک، بنام ال فینانسیرو نوشت: اقدام جدید دولت تا سال ۲۰۱۸ حجم تولید نفت مکزیک را تا ۳ میلیون بشکه، و تا سال ۲۰۲۵ تا بیش از ۳.۵ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد. و حجم تولید گاز طبیعی، که در حال حاضر حدود ۵ میلیارد و ۸۰۰ هزار میلیون فوت مکعب است تا سال ۲۰۱۸ به ۸ میلیارد و تا سال ۲۰۲۵ تا نزدیک به ۱۰.۵ میلیارد فوت مکعب بالا خواهد برد.

در حال حاضر وضع صنعت نفت مکزیک بسیار مشابه با سایر کشورهای نفت خیز آمریکای جنوبی است. به عنوان نمونه، ونزوئلا یکی از بزرگترین منابع نفتی جهان را در بر دارد، ولی تولید نفت این کشور رو به کاهش گذاشته است.

پدرو کلدول وزیر نفت مکزیک در یک کنفرانس خبری گفته است که صنعت نفت مکزیک به کارشناسی، سرمایه گذاری و فن آوری پیشرفته ای نیاز دارد، بنابراین ضروری است که ما با کسانی که آن سرمایه و فناوری را دارند همکاری کنیم.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می گوید، حجم تولید نفت مکزیک در سال ۲۰۰۴ میلادی روزانه بالغ بر ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بود. ولی اخیر حجم تولید نفت این کشور به ۳ میلیون بشکه کاهش یافته است.
XS
SM
MD
LG