لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

کلودیا شینباوم اولین رئیس جمهوری زن مکزیک شد


کلودیا شینباوم اولین رئیس جمهوری زن مکزیک شد. ۱۴ خرداد.
کلودیا شینباوم اولین رئیس جمهوری زن مکزیک شد. ۱۴ خرداد.

کمیسیون انتخاباتی مکزیک روز دوشنبه، چهاردهم خرداد، بر اساس نتایج آرای انتخاباتی پیروزی کلودیا شینباوم را به عنوان رئیس جمهوری این کشور تایید کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، پیروزی یک زن در انتخابات ریاست جمهوری یک گام بزرگ برای مکزیک است، که به فرهنگ ماچو، مردانگی خودستایانه، معروف است. او همچنین اولین رئیس جمهوری زن در مکزیک خواهد بود.

شینباوم پیش‌تر در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ سمت شهردار مکزیکوسیتی را برعهده داشته است.

کلودیا شینبام در سخنرانی پیروزی خود گفت: «ما نشان دادیم که مکزیک یک کشور دموکراتیک با انتخابات مسالمت‌آمیز است.»

کلودیا شینباوم قرار است دوره شش ساله خود را از دهم مهر ماه آغاز کند.

رسانه‌ها و حزب حاکم مکزیک از پیروزی کلودیا شینباوم در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه ۱۳ خرداد مکزیک خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریو دلگادو، رئیس حزب حاکم مکزیک، در جمع گروهی از هواداران این حزب در مکزیکو‌سیتی گفت خانم شینباوم با اختلاف «بسیار زیاد» پیروز انتخابات روز یکشنبه شده است.

بر اساس گزارش‌ها نرخ مشارکت رأی‌دهندگان مکزیکی برای انتخاب رئیس جمهوری بعدی از میان دو نامزد زن و یک مرد در روز یکشنبه نسبتا بالا بوده است.

شینباوم، که از متحدان آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری چپ‌گرای فعلی مکزیک و عضو حزب حاکم «جنبش بازسازی ملی» موسوم به مورنا است، پیش‌تر در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ سمت شهردار مکزیکوسیتی را برعهده داشته است.

این سیاستمدار ۶۱ ساله طی سه ماه کارزار انتخاباتی، همواره در نظرسنجی‌ها از رقیب نزدیک خود خانم سوچیل گالوِز، نماینده جناح راست میانه که تحت حمایت ائتلافی از سه حزب سیاسی در این کشور قرار دارد، جلوتر بوده است.

XS
SM
MD
LG