لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۵

برآوردهای اولیه از پیروزی کلودیا شینباوم؛ حضور یک زن در رأس هرم قدرت در مکزیک برای نخستین بار قوت گرفت


در صورت تایید نهایی نتایج انتخابات روز یکشنبه، کلودیا شینباوم نخستین رئیس جمهوری زن مکزیک خواهد شد.
در صورت تایید نهایی نتایج انتخابات روز یکشنبه، کلودیا شینباوم نخستین رئیس جمهوری زن مکزیک خواهد شد.

رسانه‌ها و حزب حاکم مکزیک از پیروزی کلودیا شینباوم در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه ۱۳ خرداد مکزیک خبر دادند و گفتند او در مسیر تبدیل شدن به نخستین رئیس‌ جمهوری زن این کشور قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، ماریو دلگادو، رئیس حزب حاکم مکزیک، در جمع گروهی از هواداران این حزب در مکزیکو‌سیتی گفت خانم شینباوم با اختلاف «بسیار زیاد» پیروز انتخابات روز یکشنبه شده است.

برآوردهای اولیه از نتایج رأی‌گیری رز یکشنبه نشان می‌دهد کلودیا شینباوم با حدود ۵۸ درصد آرا پیروز انتخابات شده و خوچیتل گالوز، رقیب اصلی او، نیز تنها ۲۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

پیروز این انتخابات، از ۱۰ مهر ماه به مدت شش سال سکان هدایت مکزیک را برعهده خواهد گرفت.

بر اساس گزارش‌ها نرخ مشارکت رأی‌دهندگان مکزیکی برای انتخاب رئیس جمهوری بعدی از میان دو نامزد زن و یک مرد در روز یکشنبه نسبتا بالا بوده است.

شینباوم، که از متحدان آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری چپ‌گرای فعلی مکزیک و عضو حزب حاکم «جنبش بازسازی ملی» موسوم به مورنا است، پیش‌تر در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ سمت شهردار مکزیکوسیتی را برعهده داشته است.

این سیاستمدار ۶۱ ساله طی سه ماه کارزار انتخاباتی، همواره در نظرسنجی‌ها از رقیب نزدیک خود خانم سوچیل گالوِز، نماینده جناح راست میانه که تحت حمایت ائتلافی از سه حزب سیاسی در این کشور قرار دارد، جلوتر بوده است.

XS
SM
MD
LG