لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

شهر مکزیکو سیتی صحنه تظاهرات صدها نفر از طرفداران محیط زیست


شهر مکزیکو سیتی صحنه تظاهرات صدها نفر از طرفداران محیط زیست
شهر مکزیکو سیتی صحنه تظاهرات صدها نفر از طرفداران محیط زیست

اعضای سازمان های غیر دولتی طرفدار حفاظت از محیط زیست در میدان مرکزی مکزیکو سیتی با نواختن موسیقی و در دست داشتن پارچه نوشت هایی خواهان اقدام فوری دولت ها در نجات سیاره زمین شدند. بر پارچه نوشت ها این درخواست به چشم می خورد: «دولت ها! سیاره زمین را نجات دهید! همین حالا! نفت= تغییرت آب و هوائی»

پاتریشیا فعال زیست محیطی آرژانتینی می گوید:

«برای دفاع از محیط زیست به اینجا آمده ایم تا به دولت ها بگوئیم برای توقف این همه نابسامانی جوی سیاره همین حالا اقدام کنید.»

در نشست کنکون، گروه کشورها ی آمریکای لاتین با انتشار بیانیه ای به کشورهای ثروتمند جهان هشدار دادند که اگر به تعهد خود دایر بر کاستن از گازهای گلخانه ای عمل نکنند گفت و گوهای جاری همایش ملل متحد در کنکون شکست خواهد خورد.

نمایندگان حکومت های چپگرای ونزوئلا، بولیوی، اکوادور و نیکاراگوا در بیانیه جداگانه ای اعلام کردند خودداری کشورها از اجرا نکردن توافق های کیوتو در کاستن از نشت گازهای گلخانه ا ی قابل قبول آنان نیست.

ژاپن پیشتر اعلام کرده است به گفت و گوها درباره تمدید موافقت نامه کیوتو علاقه ای ندارد مگر اینکه چین، بزرگترین تولید کننده آلاینده های زیست محیطی و آمریکا کشور شماره دو دراین زمینه، به تعهدات خود دایر بر کاستن از انتشار گازهای آلاینده عمل کنند.

کریستینا فیگرس، مدیر بخش تغییرات آب و هوائی و اقلیمی ملل متحد درهمین زمینه می گوید روسیه و کانادا هم با تمدید موافقت نامه کیوتو مخالفند. خانم فیگرس می گوید به رغم بیانیه چهار دولت چپگرای آمریکای لاتین دایر بر اینکه کشورهای ثروتمند جهان در نشست کنکون تصمیمی جدی و عملی بگیرند انتظار چندانی از همایش ندارد.

از زمان موافقت نامه کیوتو ۱۳ سال می گذرد اما آمریکا با استناد به خودداری چین و هند در زمینه اجرای آن توافق از اجرا ی تعهدات خود در زمینه کاستن ازآلاینده ها ی زیست محیطی خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG