لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

با «متوشالح» مسن‌ترین ماهی آکواریومی جهان آشنا شوید


متوشالح، شش‌ماهی استرالیایی، مسن ترین ماهی آکواریومی جهان
متوشالح، شش‌ماهی استرالیایی، مسن ترین ماهی آکواریومی جهان

با متوشالح آشنا شوید، ماهی‌ای که عاشق خوردن انجیر تازه است، دوست دارد که شکمش را بمالند، و آن طور که گفته می‌شود مسن‌ترین ماهی آکواریومی جهان است.

بنا بر روایت کتاب مقدس، متوشالح پدربزرگ نوح بود و ۹۶۹ سال عمر کرد. اما ماهی‌ای که نامش را از او گرفته، به آن سالمندی نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس، زیست‌شناسان آکادمی علوم کالیفرنیا معتقدند حدود ۹۰ سال از عمر متوشالج می‌گذرد و ظاهراً همتای دیگری در جهان ندارد.

متوشالح یک «شُش‌ماهی» استرالیایی است که ۱.۲ متر (یک متر و بیست سانتیمتر) طول و کمی بیش از ۱۸ کیلوگرم وزن دارد. این ماهی در سال ۱۹۳۸ میلادی (۱۳۱۷ هجری خورشیدی) از استرالیا به موزه سانفرانسیسکو آورده شد.

شش‌ماهی استرالیایی زیررده دوتنفسیان است و ویژگی‌های ماهی‌های استخوان‌دار ماقبل تاریخ را حفظ کرده است، به این معنی که هم شش و هم آب‌شش دارد. اعتقاد بر این است که این ماهی یک پیوند تکاملی میان ماهی و دوزیستان باشد.

اولین معرفی علنی متوشالح در سال ۱۹۴۷ در روزنامه «سانفرانسیسکو کرانیکال» این‌گونه بود: «این موجودات عجیب - با فلس‌های سبز که شبیه برگ‌های تازه کنگر فرنگی (آرتیشو یا آرتیچوک) است - برای دانشمندان به عنوان یک «حلقه گمشده» احتمالی بین جانوران خشکی و آبزی شناخته می‌شوند.

تا چند سال پیش، مسن‌ترین شش‌ماهی استرالیایی در آکواریوم «شِد» شیکاگو نگهداری می‌شد. اما آن ماهی که «گرند دَد» یا بابابزرگ نام داشت در سال ۲۰۱۷ در ۹۵ سالگی درگذشت.

XS
SM
MD
LG