لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

پژوهش جدید: تصور ذهنی از همسر یا شریک زندگی می تواند شرایط پرتنش را آرام کند


بنا به یک مطالعه جدید که در دانشگاه آریزونای آمریکا انجام شد، تصور کردن چهره همسر یا شریک زندگی در شرایط پر تنش می تواند همانند حضور شخصی آنها، در کاهش اضطراب و واکنش قلب و عروق مفید باشد.

به گزارش هافینگتون پست، در این مطالعه که نتایج آن در ژرونال «سایکوفیزیالوجی» منتشر شد، ۱۰۲ نفر شرکت کننده که در رابطه عشقی یا زناشویی بودند شرکت کردند. آنها باید پای خود را برای چهار دقیقه در آب یخ فرو می بردند.

کایل بوراسا، داشنجوی دکترای رشته روانشناسی که مدیر این پژوهش بود، گفت: «این کار ۱۰۰ درصد امن ولی بسته به حساسیت افراد ناخوشایند بود.»

این افراد به ۳ گروه تقسیم شدند که پیش از آزمایش در اتاق های جدا نشسته بودند. گروه اول در اتاقی همراه شریک زندگی خود بودند. در اتاق دوم بدون شریک زندگی بودند ولی تصور ذهنی از او داشتند، و در اتاق سوم نیز این افراد بدون شریک زندگی و بدون فکر کردن به آنها نشسته بودند.

بوراسا، فشار خون و تپش قلب این افراد را قبل و بعد از آزمایش اندازه گرفت.

گروه اول که با شریک زندگی خون همراه بودند، فشار خون و تپش قلب (مرتبط به اضطراب) پائین تری نسبت به دو گروه دیگر داشتند. فشار خون و تپش قلب گروه دوم نیز به گروه اول نزدیک بود؛ این گروه فقط چهره شریک زندگی خود را در ذهن تصور کرده بودند.

بوراسا می گوید نتایج آزمایش نشان می دهد که هنگام شرایط نگران کننده و پر اضطراب مثل مصاحبه کاری، پرواز، و امثال آن، تصویر ذهنی از همسر و یا معشوقه می تواند در آرام شدن یک فرد مفید باشد.

بوراسا افزود برای افراد مجرد نیز فکر کردن به عزیزانی که به آنها نزدیک هستید و آنها را دوست دارید، مثل اعضای خانواده می تواند جایگزین شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG