لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

سناتور منندز: نمی‌شود با طالبان گفت‌وگو کرد ولی دولت حاکم افغانستان را در آن شرکت نداد


باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، می‌گوید گفت‌و‌گو با طالبان بدون حضور دولت فعلی افغانستان شدنی نیست.

سناتور منندز، نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس سنا است، روز دوشنبه ۱۸ شهریور در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که نمی‌شود با طالبان گفت‌وگو کرد، ولی دولت فعلی افغانستان را در آن شرکت نداد؛ چون در آینده صلح و امنیتی در کار نخواهد بود.

وی گفت: «همه ما می‌خواهیم که نیروهایمان به خانه بازگردند؛ ولی باید به شکلی باشد که پاسداری از خون و ثروت ملی که در افغانستان هزینه شده را گرامی بدارد و محیطی بسازد که آینده امنیت ایالات متحده در آن فراهم شود.»

پرزیدنت دونالد ترامپ روز شنبه شب ۱۶ شهریور در چند توئیت نوشت: «تقریبا هیچ‌کس باخبر نبود که رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان به صورت جداگانه قرار بود روز یکشنبه با من در کمپ‌دیوید دیدار کنند. آن‌ها امشب به آمریکا وارد می‌شدند. متاسفانه آن‌ها (طالبان) به خیال افزایش اهرم فشار حمله‌ای در کابل را به عهده گرفتند که...من فورا دیدار را لغو و مذاکرات صلح را هم متوقف می‌کنم. چه جور آدمی حاضر است این همه انسان دیگر را بکشد تا ظاهرا با این کار قدرت چانه‌زنی خود را افزایش دهد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نوشت: «اگر آن‌ها نمی‌توانند بر سر یک آتش‌بس در این روزهای مهم مذاکرات صلح توافق داشته باشند، و حتی ۱۲ انسان بی‌گناه را می‌کشند، در آن صورت احتمالا قدرت این‌که بر سر یک توافق معنی‌دار به مذاکره بنشینند را هم ندارند.»

طالبان مسئولیت یک انفجار که در ساعات پایانی دوشنبه در در کابل روی داد را برعهده گرفت. این حمله ساعاتی پس از آن اتفاق افتاد که زلمی خلیلزاد، مذاکره کننده ارشد آمریکا، «جزئیات کلیدی» یک توافق شامل خروج هزاران نیروی آمریکایی از افغانستان را در اختیار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گذاشت.

مقام های آمریکایی پیشتر گفته بودند بر سر یک پیش‌نویس چارچوب موافقت‌نامه صلح با طالبان به توافق رسیده اند. بر اساس آن موافقت‌‌نامه نیروهای ایالات متحده طی ۱۳۵ روز از زمان امضای آن، از پنج پایگاه نظامی در افغانستان خارج خواهند شد.

پیش از این نیز مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرده بود که «این توافق تا زمانی که مورد تائید رئیس جمهوری ایالات متحده قرار نگیرد، نهایی نشده است.»

همچنین رئیس جمهوری افغانستان سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به واشنگتن را، که قرار بود در جریان آن درباره مذاکرات آمریکا با طالبان گفت‌وگو کند، به تعویق انداخت.

دور نهم مذاکرات صلح که از ۳۱ مرداد بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، و نمایندگان این گروه اسلامگرای افراطی در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شده بود ، روز یکشنبه ۱۰ شهریور به پایان رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG