لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

شمار بازداشت‌شدگان در ارتباط با قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر به ۱۰ تن رسید


داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر
داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر

بنا بر اعلام دادگستری استان البرز شمار افراد بازداشت‌شده در پرونده رسیدگی به قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر به ۱۰ تن رسیده است.

به گزارش روزنامه شرق در روز سه‌شنبه ۲۵ مهر، رئیس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد در رسیدگی به پرونده قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر تاکنون ۱۰ نفر بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که سخنگوی فرماندهی انتظامی دوشنبه اعلام کرده بود هفت نفر را به ظن دست داشتن در این قتل بازداشت کرده‌اند.

روزنامه اعتماد نیز بر اساس اظهارات «منبع آگاه» گزارش داده بود باغبان خانه داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر یکی از افراد بازداشت‌شده است.

حسام‌الدین آشنا، مشاور ریاست جمهوری در دوره حسن روحانی، در پیام‌رسان «ایکس» نوشت: «در فقره مرگ / قتل / ترور آقای داریوش مهرجویی و خانم وحیده محمدی‌فر نباید از هیچ یک از احتمالات داخلی و خارجی غافل شد.»

او بدون هیچ توضیح بیشتری، این اظهارات را به عنوان «درس تجربه» مطرح کرد.

در پی قتل داریوش مهرجویی فیلم‌ساز نام‌آشنای سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر دستیار کارگردان و طراح لباس، دادستان تهران دوشنبه اعلام کرد که مدیران روزنامه‌های اعتماد و فراز را برای آنچه «تذکر و ارشاد» عنوان شده، احضار شدند و وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز گفت با «هر کس که تلاشی برای ناامنی جامعه داشته باشد» برخورد می‌شود.

از سویی، شاهزاده رضا پهلوی گفت که «قتل داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر، ماه‌ها پس از مرگ مشکوک دیگر کارگردان شناخته‌شده سینمای ایران، کیومرث پوراحمد، برای بسیاری از ایرانیان، نشانه‌هایی از قتل‌های حکومتی را در خود دارد.»

او تأکید کرد: «بدیهی‌ است رژیمی که هزاران فعال مخالف و نویسنده منتقد را به قتل رسانده، در جایگاه مظنون اصلی، نه صلاحیت رسیدگی به این پرونده قتل را دارد، و نه اساسا اعتماد مردم ایران را.»

در پی قتل داریوش مهرجویی ۸۴ ساله و همسرش وحیده محمدی‌فر ۵۴ ساله در ویلای شخصی‌شان در زیبادشت شهرستان فردیس، شماری از کاربران و تحلیلگران آن را با قتل‌های زنجیره‌ای نویسندگان و دگراندیشان در دهه ۷۰ مقایسه کرده‌اند.

پرویز دستمالچی، نویسنده و پژوهشگر، نیز به صدای آمریکا گفته که قتل آن دو، شباهت‌های زیادی با قتل کسانی چون شاپور بختیار دارد.

XS
SM
MD
LG