لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

برگزاری دادگاه خواننده «روسریتو»؛ وکلا خواستار آزادی مهدی یراحی با وثیقه شدند


مهدی یراحی، خواننده بازداشت‌شده
مهدی یراحی، خواننده بازداشت‌شده

وکیل مدافع مهدی یراحی پس از برگزاری جلسه دادگاه این خواننده بازداشت‌شده، جزئیاتی از وضعیت پرونده و جلسه سه‌ساعته دادگاه او را بازگو کرد. به گفته زهرا مینویی، رئیس دادگاه درباره درخواست آزادی او به قید وثیقه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی یراحی، خواننده پاپ ایرانی که در روزهای نخست شهریور بازداشت شده، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

زهرا مینویی، وکیل دادگستری، روز دوشنبه ۲۴ مهر در شرح آخرین وضعیت پرونده موکلش به «شبکه شرق» گفت در این جلسه سه ساعته که به ریاست ایمان افشاری برگزار شد، نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد که بر اساس آن اتهاماتی از جمله «تشویق به فساد و فحشا، ساخت و انتشار محتویات خلاف اخلاق و عفت عمومی، ترغیب و تحریک افراد به ارتکاب جرایم خلاف عفت، و تبلیغ علیه نظام» به یراحی نسبت داده شده است.

به گفته مینویی، در دادگاه که «آخرین جلسه رسیدگی بود»، پدر مهدی یراحی، نمایندگان خانه موسیقی، و شماری از هنرمندان حضور داشتند.

او همچنین گفت: «پس از بیان دفاعیات، ختم رسیدگی اعلام شد و احتمالا در روزهای آتی شاهد صدور رأی خواهیم بود.»

زهرا مینویی همچنین با بیان این که در دادگاه به مهدی یراحی و وکلای او «فرصت ارائه دفاعیات داده شد» و «توانستیم لایحه دفاعیه» را به دادگاه بدهند، تأکید کرد که «گفت‌وگوهای مثبتی در جلسه رسیدگی شکل گرفت» و وکلای در جلسه دادگاه درخواست آزادی مهدی یراحی «به قید وثیقه» را مطرح کردند، اما رئیس شعبه گفته «ظرف روزهای آتی» درباره آن «تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

مهدی یراحی، خواننده معترض، چهار روز پس از انتشار ترانه «روسریتو» با دستور دادستان تهران بازداشت شد. خبرگزاری مهر دوشنبه ششم شهریور اتهام او را «انتشار ترانه‌ای غیرقانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی» اعلام کرد.

این هنرمند معترض پیش از بازداشت و پس از اعلام تشکیل پرونده قضایی علیه او به خاطر انتشار ترانه «روسریتو» با به کار بردن هشتگ «زن زندگی آزادی» در توییتی نوشته بود، «گریه نکن، من کابوس این قاضی‌ام.»

یراحی تأکید کرده بود که «صدای ایذه باشیم و پیوسته از سالگرد قتل مهسا امینی بگوییم.»

مصطفی نیلی، دیگر وکیل مهدی یراحی ۲۸ شهریور تأکید کرده بود که «بر اساس آیین‌نامه سازمان زندان‌ها، ادامه نگهداری» موکلش «در قرنطینه غیرقانونی است.»

کتی امیری یونسی، وکیل، پیشتر به صدای آمریکا گفته است که آهنگ «روسریتو» مهدی یراحی را به عنوان نامزد دریافت جایزه «بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» گرمی مطرح کرده است.

او با تأکید بر این که مهدی یراحی «صدای ما بوده» گفت هر کاری که ما در خارج از کشور می‌کنیم از وقتمان مایه می‌گذاریم اما کسانی که در داخل ایران این کار را می‌کنند از جانشان مایه می‌گذارند.»

جایزه «دستاورد ویژه، بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» که یکی از جوایز جانبی گرمی است، سال گذشته به ترانه «برای» شروین حاجی‌پور اهدا شد.

کتی امیری یونسی ابراز امیدواری کرد که مهدی یراحی نیز امسال برنده جایزه گرمی بشود تا «یک بار دیگر صدای مردم ایران جهانی بشود» و همه آن را «بشنود.»

XS
SM
MD
LG