لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

مدودف با اپوزيسيون روسيه وارد مذاکره شد


مدودف با اپوزيسيون روسيه وارد مذاکره شد
مدودف با اپوزيسيون روسيه وارد مذاکره شد

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، برای بحث در زمينه انجام اصلاحات سياسی و انتخابات رياست جمهوری آينده، از روز دوشنبه با رهبران اپوزيسيون کشور وارد مذاکره شد.

نخستين جلسه مذاکرات رسمی کرملين با شخصيتهای برجسته اپوزيسيون روسيه، در شرايطی که دامنه نارضايتی مردم از تصميم ولاديمير پوتين برای شرکت در انتخابات رياست جمهوری آينده، هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گيرد، چندان نتيجه بخش نبود.

از ماه دسامبر گذشته، يعنی از زمان شروع اعتراضات مردمی روسيه تا کنون، اين نخستين بار است که کرملين رسماً باب گفتگو را با فعالان سياسی کشور، باز کرده است.

پيش از شروع مذاکرات، سخنرانی مقدماتی مدودف با تأکيد بر لزوم و اهميت انجام اصلاحات در ساختار سياسی روسيه، از تلويزيون سراسری کشور پخش شد. نکته ای که بارها از زبان او شنيده شده است.

آقای مدودف گفت: ساختار سياسی ما ايده آل نيست، و اکثر کسانی که در حال حاضر در اينجا حضور دارند نيز از آن انتقاد می کنند. اما گاهی اين انتقادها بسيار خشن است. از طرف ديگر ما برای انجام اين اصلاحات بايد با هم به يک تفاهم و زمينه مشترک برسيم. به نظر من اکنون زمان اصلاحات فرا رسيده است. شما خوب می دانيد که در چهار سال اخير من سعی کرده ام بخشهای مشخصی از ساختار سياسی کشور را تغيير دهم. و اکنون وقت آن رسيده که فعالانه تر در اين مورد عمل کنيم.

رييس جمهوری روسيه گفت، در حال حاضر آماده است در مورد هر مسئله ای وارد مذاکره شود، اما پيش از هر چيز مايل است به مسئله ليبراليزه کردن ساختار سياسی روسيه بپردازد. چون به ثبت رسيدن آندسته از احزاب سياسی که نامشان هنوز در دولت ثبت نشده، در قياس با احزابی که جايگاه محکمی در صحنه سياسی کشور دارند، در اولويت قرار دارد.

تلويزيون روسيه روز دوشنبه اعلام کرد، لوايح متعددی، از جمله، لايحه مربوط به برگزاری انتخابات مستقيم برای انتخاب فرمانداران محلی، تأييد نمايندگان جديد دوما، و کاهش محدوديتهای مربوط به شرکت احزاب سياسی در انتخابات، قرار است تسليم پارلمان کشور شود.

با اينهمه، رهبران اپوزيسيون معتقدند، در مذاکرات روز دوشنبه هيچ راه حل فوری ارائه نشده است.

بوريس نمتسوف، معاون نخست وزير پيشين روسيه و از منتقدان سرشناس کرملين، بعد از مذاکرات روز يکشنبه گفت، او طنين صدای هزاران معترضی است که از مدودف می خواهند پيش از پايان دوران رياست جمهوری اش اصلاحات سياسی را به مورد اجرا بگذارد و کليه زندان سياسی، از جمله ميلياردر معروف، ويليام خودورکوفسکی را از زندان آزاد کند.

XS
SM
MD
LG