لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۷

مدودف: ايران به توان توليد تسليحات اتمی نزديک تر می شود


رييس جمهوری روسيه در اظهاراتی کم سابقه گفت ايران به توانايی ساخت بمب هسته ای نزديک می شود. اين اظهارات با استقبال ايالات متحده مواجه شد.

دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه در اظهارات خود متذکر شد که ايران به دستيابی به قابليت ساخت تسليحات اتمی نزديک تر می شود.

رييس جمهوری روسيه گفت کسب چنين توانی با پيمان منع گسترش سلاح های اتمی، منافاتی ندارد. اما به عقيده ديپلمات ها در مسکو، سخنان رييس جمهوری روسيه، از نگرانی بن بست موجود بر سر برنامه اتمی ايران حکايت دارد.

رييس جمهوری روسيه همچنين گفت تحريم ها معمولا نتيجه دلخواه را به بار نمی آورند. او گفت چيزی که در حال حاضر به آن نياز است، ادامه گفتگو با تهران بر سر فعاليت های حساس اتمی است.

سخنان دميتری مدودف درباره نزديک شدن ايران به توانايی ساخت تسليحات اتمی درحالی انتشار می يابد که رهبران جمهوری اسلامی می گويند توليد بمب اتمی با اصول اسلامی منافات دارد.

همچنين به رغم نزديکی روابط سياسی، تجاری و اتمی ايران با روسيه، محمود احمدی نژاد رييس جمهوری ايران اوايل خرداد ماه، با انتقاد از مواضع رييس جمهوری روسيه، خطاب به همتای روس خود گفته بود «روسيه کاری نکند که ملت ايران نامش را در صف دشمنان قرار دهد.»

در پی سخنان اخير دميتری مدودف، روز دوشنبه در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمريکا نيز اعلام کرد که ايالات متحده در نگرانی روسيه سهيم است. به گفته فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، سخنان رييس جمهوری روسيه دال بر همکاری و ديدگاه مشترک ايالات متحده و روسيه در باره مسئله اتمی ايران است.

روسيه به قطعنامه اخير شورای امنيت سازمان ملل متحد برای افزايشِ دامنه تحريم ها عليه ايران رأی مثبت داد.

XS
SM
MD
LG