لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۹

مدودف: ایران به توانایی تولید سلاح اتمی نزدیک تر شده است


دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، می گوید ایران در حال نزدیک شدن به خطری بالقوه در تولید سلاح اتمی است.

به گفته رییس جمهوری روسیه داشتن چنین پتانسیلی نقض پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی به شمار نمی رود. اما اظهارات آقای مدودف خطاب به دیپلمات ها در مسکو به نظر می رسد که نشان دهنده نگرانی روسیه درباره وضعیت فعلی خود در قبال ایران است.

رهبر روسیه گفت تحریم ها در شرایط عادی منجر به نتایج مورد نظر نمی شود. او گفت از سرگیری گفت و گو با تهران درباره فعالیت های بحث انگیز اتمی جمهوری اسلامی، در حال حاضر مسئله مورد نیاز است.

روسیه ماه گذشته در تصویب دور چهارم قطعنامه تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، به دیگر کشورهای جهان پیوست. این اقدام در پی سرپیچی تهران از توقف عملیات غنی سازی اورانیوم صورت گرفت.

قدرت های جهانی ایران را به تلاش برای تولید سلاح های اتمی تحت پوشش برنامه های صلح آمیز متهم می کنند، ایران همواره این ادعا را رد کرده است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه از تولید حدود ۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد خبر داد. ایران می گوید این اورانیوم در راکتور تحقیقاتی در تهران مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

روسیه شریک سنتی دیپلماتیک و اقتصادی ایران است و در حال حاضر در ساخت تأسیسات اتمی بوشهر به تهران کمک می کند اما مسکو در ماه های اخیر مواضع سختگیرانه ای درباره دیگر فعالیت های اتمی تهران اتخاذ کرده است.

XS
SM
MD
LG