لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

تحلیل دو نشریه آمریکایی از آینده مذاکرات هسته‌ای با ایران


تحلیل دو نشریه آمریکایی از آینده مذاکرات هسته‌ای با ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

سایت خبری بلومبرگ و روزنامه واشنگتن پست روز سه‌شنبه ۱۴ آوریل مقاله‌هایی درباره آینده مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی منتشر کردند.

وب سایت خبری بلومبرگ در مقاله خود نوشت: «با توجه به اینکه آمریکا و ایران متون متفاوتی از چارچوب توافق جامع لوزان که به فکت شیت معروف شده، ارائه داده‌اند و خط قرمزهای مختلفی را تعیین کرده‌اند، احتمال اینکه مذاکرات فراتر از مهلت تعیین شده ادامه یابد، وجود دارد.»

این مقاله همچنین به افزایش قیمت بشکه نفت خام در روزهای گذشته و سخنرانی یک هفته پیش رهبر جمهوری اسلامی آیت الله خامنه‌ای که تلویحا درباره احتمال تمدید مذاکرات سخن گفته بود، به عنوان شاخص‌های دست نیافتن به توافق تا پایان ژوئن اشاره کرده است.

نویسنده بر این باور است که آیت الله خامنه ای می‌خواهد با تمدید مذاکرات، امتیازات بیشتری مانند نحوه برداشته شدن تحریم ها و سطح بازرسی‌ها به دست آورد یا از این طریق بتواند میزان اختلاف نظر بین گروه پنج به علاوه یک را افزایش دهد و از میز مذاکره خارج شود و تقصیرها را به گردن امریکا بیندازد.

روزنامه واشنگتن پست نیز در مقاله‌ای نوشت که جمهوریخواهان کنگره و نخست وزیر اسرائیل مخالفان ناسازگار توافق جامع اتمی ایران با جامعه جهانی هستند.

اما به نوشته این روزنامه، آقای نتانیاهو و کنگره در یک مساله هم عقیده‌اند و آن مخالفت با هر آنچه آقای اوباما سعی بر انجام آن دارد، است.

نویسنده این مقاله به یکی از سخنرانی‌ها سناتور مارکو روبیو که اخیرا نامزدی خود را برای ریاست جمهوری ۲۰۱۶ اعلام کرده اشاره کرده و نوشته است: این سناتور جمهوریخواه گفته که وی حتما هر توافقی که باراک اوباما با ایران دست یابد را باطل خواهد کرد حتی اگر این مساله به معنی ضدّیت با همپیمانان آمریکا تلقی شود.

XS
SM
MD
LG