لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

آنگ سان سوچی مدال طلای کنگره را دریافت کرد


آنگ سان سوچی، رهبر دمکراسی خواهان برمه و برنده جایزه صلح نوبل، روز چهارشنبه مدال طلای کنگره آمریکا را دریافت کرد.

خانم سوچی، این مدال را اولین بار در سال ۲۰۰۸در حالی که به پانزده سال حبس خانگی در برمه محکوم شده بود، به پاس رهبری و تعهد به حقوق بشر دریافت کرد.

هنگام اهدای مدال کنگره به آنگ سان سوچی، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا و مجلس سنای آمریکا از هر دو حزب اصلی حضور داشتند. سناتور جان مک کین از آنگ سان سوچی به خاطر اینکه به او درباره شهامت یاد داد، تشکر کرد.

خانم سوچی پس از دریافت مدال از کنگره آمریکا، در کاخ سفید با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو کرد. ملاقات دو برنده جایزه صلح نوبل، پشت درهای بسته انجام شد.

کاخ سفید پس از این دیدار در بیانیه ای اعلام کرد باراک اوباما شجاعت، عزم، و فداکاری شخصی آنگ سان سوچی را در مبارزه برای رسیدن به دموکراسی و حقوق بشر را ستود.

آقای اوباما همچنین از پیشرفتی که آنگ سان سوچی و رییس جمهوری برمه در همکاری با یکدیگر بدست آورده اند، استقبال کرد.

روز چهارشنبه، آمریکا تحریم علیه رییس جمهوری برمه و رییس پارلمان این کشور را لغو کرد. وزارت خزانه داری آمریکا، بدون هیچ اظهار نظری، نام این دو را از فهرست افراد و شرکت های متهم به ارتباط با تروریسم، مواد مخدر و دیگر فعالیت های غیر قانونی حذف کرد.

برمه از زمان روی کار آمدن دولت جدید این کشور، شاهد اصلاحات تدریجی بوده است.

آنگ سان سوچی روز سه شنبه در گفتگو با صدای آمریکا گفت هنوز نمی توان گفت که اصلاحات در برمه برگشت ناپذیر است. به گفته او، در قانون اساسی فعلی برمه نظامیان می توانند کنترل همه بخش های حکومت را هر زمان که لازم بدانند، بدست بگیرند.

مبارزه دیرینه آنگ سان سوچی علیه رهبران نظامی برمه، از پشییانی دو حزب سیاسی آمریکا برخوردار بوده است.

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در سنا، که در اوائل سال جاری میلادی در برمه با آنگ سان سوچی ملاقات کرد، او را «زنی فوق العاده شجاع» نامید .
XS
SM
MD
LG