لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۱

سفر آنگ سان سوچی به آمریکا آغاز شد


آنگ سان سوچی رهبر آزادیخواه برمه، سفر رسمی ۱۷ روزه خود را روز سه شنبه در آمریکا آغاز کرد. سفر خانم سو چی به آمریکا سومین سفر خارجی وی پس از آزادی از دو دهه بازداشت خانگی در برمه است. خانم سوچی که روز دوشنبه وارد آمریکا شد قرار است در رشته برنامه هایی از جمله برای سخنرانی درباره انتقال دمکراتیک قدرت در برمه شرکت کند. همچنین دیدار از ساختمان صدای آمریکا یکی دیگر از برنامه های او در این سفر است.

خانم سوچی قرار است در این سفر به ایالت های کالیفرنیا، نیویورک و ایندیانا سفر کند. ایندیانا محل سکونت بزرگترین جامعه آمریکاییان برمه ای تبار در ایالات متحده است. دیدار خانم سوچی از آمریکا همزمان شده است با سفر تین شین، رئیس جمهوری برمه به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هفته آینده آغاز می شود.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل، سال گذشته ، به عنوان شناخته شده ترین ناراضی سیاسی در برمه به نمایندگی پارلمان آن کشور رسید.


سازمان های حقوق بشر می گویند آزادی آنگ سان سو چی پس از دو دهه بازداشت خانگی ، در سال ۲۰۱۰ ، برگزاری انتخابات سراسری و آزادی صدها زندانی سیاسی پیشرفت فوق العاده ای به سمت خاتمه حاکمیت سرکوبگرانه نظامیان در برمه است.

آمریکا در اوائل دهه ۱۹۹۰ میلادی تحریم های اقتصادی شدیدی را علیه برمه به اجرا گذاشت. زیرا دولت نظامی آن کشور از انتقال قدرت به پارلمان منتخب مردم سر باز زد و به سرکوب خشونت بار اعتراض های مردمی دست زد. رئیس جمهوری برمه سال گذشته به قدرت رسید و برای خلاصی از تحریم های اقتصادی دست به اصلاحات زد. اما ، مدیر دیده بان حقوق بشر در واشنگتن ، تام مالینووسکی ، می گوید آنگ سان سوچی خواهان لغو تدریجی تحریم ها است: «آنگ سان سو چی خواهان لغو تدریجی تحریم ها علیه برمه است. ما هم همینطور. مساله این است که روند لغو تحریم ها برنامه ریزی شود به صورتی که انگیزه برای اصلاحات بیشتر در آن کشور ایجاد شود.»

دولت آمریکا تا حدودی از فشار تحریم ها کاسته است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً برای تشویق سرمایه گذاری در برمه در راس یک هیأت تجاری به آن کشور سفر کرد. تحلیل گران می گویند سفر آنگ سان سو چی به آمریکا گام مهمی است و نشان می دهد که گسترش روابط مشروط آمریکا با دولت برمه نتایج مثبتی داشته است.

در همین حال ، قرار است آنگ سان سوچی روز چهارشنبه طی مراسمی در کنگره آمریکا مدال طلای کنگره ، عالیترین مدال غیرنظامی در آمریکا را دریافت کند.
XS
SM
MD
LG