لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

هشدار نهاد بهداشتی آمریکا: نیش کنه می‌تواند عامل ایجاد حساسیت به گوشت قرمز باشد


مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید بیش از ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا از سال ۲۰۱۰ در پی گزیده شدن با کنه به گوشت قرمز حساسیت پیدا کرده‌اند.

در عین حال شماری از مردم به این عارضه دچار هستند ولی از آن بی‌خبر هستند.

گزارش دیگری از این نهاد بهداشتی تخمین زده است که حدود ۴۵۰ هزار آمریکایی به این حساسیت عجیب دچار شده‌اند.

دکتر اسکات کامینز، پژوهشگر دانشگاه کارولینای شمالی که نویسنده هر دو مقاله منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا است می‌گوید این حساسیت به دهمین آلرژی غذایی رایج در آمریکا تبدیل شده‌ است.

مقامات بهداشتی آمریکا می‌گویند علت این آلرژی، میکروب نیست، بلکه یک قند آلفا‌گال است که در گوشت پستانداران و در بزاق کنه وجود دارد. هنگامی که قند از طریق پوست وارد بدن می‌شود، منجر به یک واکنش ایمنی و در نتیجه حساسیت شدید می‌شود.

دانشمندان واکنش‌هایی مشابه را در بیمارانی که داروی سرطان ساخته شده در سلول‌های موش حاوی قند آلفا‌گال را مصرف کرده بودند مشاهده کردند. اما در سال ۲۰۱۱، محققان برای اولین بار گزارش دادند که حساسیت می‌تواند از طریق نیش کنه نیز ایجاد شود.

یکی از پژوهش‌هایی که نتایج آن به تازگی منتشر شده است، از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ از آزمایشگاه تجاری اصلی آمریکا آمده و آنتی‌بادی‌های آلفا گال را شناسایی کرده است.

محققان می‌گویند تعداد افرادی که نتیجه آزمایششان مثبت بوده است از حدود ۱۳ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ به ۱۹ هزار نفر در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

کارشناسان می‌گویند که موارد ابتلا ممکن است به دلایل مختلفی از جمله گسترش دامنه کنه‌ها، تماس بیشتر افراد با کنه یا اطلاع بیشتر پزشکان در مورد آن و انجام تست برای آن افزایش پیدا کرده باشد.

پژوهش دوم در واقع یک نظرسنجی است که سال گذشته از هزار و ۵۰۰ پزشک مراقبت‌های اولیه و متخصصان بهداشتی در آمریکا گرفته شد. نظرسنجی نشان داد که تقریباً نیمی از این متخصصان در مورد سندرم آلفاگال نشنیده بودند و تنها ۵ درصد گفتند که می‌توانند آن را تشخیص دهند.

افراد مبتلا به این سندرم ممکن است علائمی از جمله کهیر، تهوع، استفراغ، اسهال، درد شدید معده، مشکل در تنفس، سرگیجه و تورم لب‌، گلو، زبان یا پلک‌ها را تجربه کنند.

بر خلاف برخی دیگر آلرژی‌های غذایی که بلافاصله پس از خوردن غذا رخ می‌دهد، این واکنش‌ها ساعتها بعد بروز پیدا می‌کنند.

برخی از بیماران تنها علائم معده دارند. انجمن گوارش آمریکا توصیه کرده است تمامی افرادی که اسهال، حالت تهوع و دل‌درد غیر قابل توضیحی را تجربه می‌کنند باید برای این سندرم آزمایش شوند.

پزشکان به افراد مبتلا به این نوع آلرژی توصیه می‌کنند تا رژیم غذایی خود را تغییر دهند و از شرایطی که ممکن است کنه نیششان بزند دوری کنند.

آلرژی در برخی افراد از بین می‌رود ولی دکتر کامینز می‌گوید که تنها در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از بیماران او این اتفاق می‌افتد. پرهیز از نیش مجدد، کلید از بین رفتن آلرژی در افراد است.

XS
SM
MD
LG