لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

پل مک کارتنی عضو گروه قدیمی بیتل ها می خواهد مردم انگلستان روزهای دوشنبه از گوشت خواری پرهیز کنند


پل مک کارتنی عضو گروه قدیمی بیتل ها می خواهد مردم انگلستان روزهای دوشنبه از گوشت خواری پرهیز کنند
پل مک کارتنی عضو گروه قدیمی بیتل ها می خواهد مردم انگلستان روزهای دوشنبه از گوشت خواری پرهیز کنند

روز پنجشنبه، پل مک کارتنی، بیتل معروف، طرح خود مبنی بر «منع گوشت خواری در روزهای دوشنبه» را به پارلمان اروپا در بروکسل، پایتخت کشور اروپایی بلژیک، ارائه داد.

پل مک کارتنی در کمپینی که به همین منظور آغاز کرده است می کوشد تا مردم را از خوردن گوشت برای دست کم یک روز در هفته بر حذر دارد.او می گوید جلوگیری از گرمایش محیط زیست فقط وظیفه دولت ها نیست بلکه هر یک از افراد بشرموظف اند تا به سهم خود به پیشبرد این مسئله کمک کنند.

مک کارتنی طی ملاقاتی با «راجندرا کی پاچائوری» رئیس بخش رسیدگی به دگرگونی های جوی و تغییرات جهانی محیط زیست درسازمان ملل متحد، ازفکر پرهیز از گوشت خواری در روزهای دوشنبه برای حفاظت ازمحیط زیست حمایت کرد: «من از بچگی یاد گرفته ام که روزهای جمعه گوشت نخورم. این یک رسم دیرینه مسیحیان است و در آن زمان یکی از قوانین مدرسه ما به شمار می رفت.»

مک کارتنی در دنباله این سخنان گفت در حال حاضر ما در دورانی زندگی می کنیم که مردم به راستی نگران وضعیت گرمایش هوا هستند و همین باعث شده است که هم اکنون «شرایط حساس تری بوجود بیاید. شاید این مسئله مردم را وادارد تا از خوردن گوشت دست کم یک روز در هفته خودداری کنند.»

پل مک کارتنی که از پیروان پر و پا قرص گیاه خواری است و سال هاست گوشت نخورده است می گوید تولید مواد غذایی از مزرعه تا نوک چنگال ما موجب انتشار گازهای گلخانه ای می شود. او معتقد است روش های مختلف دامداری ومصرف مواد غذایی حاصله از گوشت حیوانات باعث انتشار بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد این گازهای گلخانه ای می شود.

با این وجود مک کارتنی ضمن ایراد این سخنان اعتراف کرد که پرواز هوایی او از لندن به بروکسل و سپس به برلین برای اجرای یک کنسرت بزرگ، خود به انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش هوا می افزاید.

مک کارتنی گفت: «متاسفانه هنوز میکروفنی که با شمع کار کند اختراع نشده است. اما من هر کار دیگری که از دستم بر بیاید برای حفاظت از کره زمین انجام می دهم. اگربخواهم ماشینی کرایه کنم همیشه سعی می کنم حتما «هایبرید» (Hybrid) باشد. در ضمن آشغال های قابل بازیافت را ازآشغال های معمولی جدا می کنم.»

آقای پاچائوری ضمن تاکید بر گفته های پل مک کارتنی و قدردانی از کوشش های او برای بهبود شرایط محیط زیست گفت: «حقیقت این است که کمک مردم کار دولت ها را به مراتب آسان تر می سازد.»

کمی پیش از این جلسه، پاچائوری با آقای مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی بهبود شرایط محیط زیست، ملاقات کرده بود و قرار است تا در کنفرانس محیط زیستی که هفته آینده در شهر کپنهاک برگزار می شود زمینه های یک قرارداد قانونی و مشترک بین این کشورها برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای امضا شود.

باروسو می گوید او از این مسئله و از این که سران بیش از ۹۰ کشور مختلف به کپنهاک می آیند تا در این کنفرانس یک هفته ای مهم در مرکز سازمان ملل متحد این شهر شرکت کنند بی نهایت خوشحال است.

XS
SM
MD
LG