لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۳

تظاهرات تونسی ها علیه سفر محمد بن سلمان


تظاهرات تونسی ها علیه محمد بن سلمان

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز سه شنبه وارد تونس شد. این در حالی است که برای اولین بار در یک کشور عربی، صدها تونسی در پایتخت این کشور علیه محمد بن سلمان، که عملا حاکم عربستان شناخته می شود، تظاهرات کردند.

در تصاویر معترضان در حالی که «اره» در دست دارند دیده می شوند که این اشاره آنها به گزارش های رسانه ای است که می گویند جسد جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی، در جریان به قتل رسیدن در کنسولگری عربستان در استانبول تکه تکه شده است.

معترضان ضمن سردادن شعار علیه محمد بن سلمان، به جنگ در یمن نیز اعتراض کردند.

مقامات سعودی، ضمن پذیرش به قتل رسیدن جمال خاشقجی در کنسولگری، دست داشتن ولیعهد عربستان در این ماجرا را رد کرده اند. رسانه های آمریکایی در گزارش هایی اعلام کردند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به این نتیجه رسیده است که محمد بن سلمان فرمان قتل جمال خاشقجی را داده است.

«محمد بن سلمان» روز جمعه گذشته در اولین سفر خارجی خود از زمان به قتل رسیدن «جمال خاشقجی» وارد امارات متحده عربی شد و مورد استقبال گرم «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی قرار گرفت.

رهبران کشورهای عرب خاورمیانه عمدتا در ماجرای قتل فجیع خاشقجی، طرف عربستان را گرفته اند.

ولیعهد عربستان همچنین قرار است به مدت دو روز در آرژانتین توقف کند و در تاریخ ۳۰ نوامبر، در نشست «گروه ۲۰» با رهبران کشورهای این گروه در آرژانتین رو در رو شود.

گزارش های رسانه ای می گویند محمد بن سلمان در جریان سفر خود به کشورهای عربی، از مراکش دیدن نمی کند. عربستان از نامزدی مراکش برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ حمایت نکرد که این، ناراحتی مراکشی ها را در پی داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG