لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

تقویم مایا آخرالزمان را پیش بینی نکرد


این روزها اینترنت مملو از شایعاتی است درباره این که همزمان با پایان تقویم ٥١٢٥ ساله قوم مایا، جهان نیز روز جمعه ٢١ دسامبر به پایان می رسد و یا حداقل متحول خواهد شد. اما باستان شناسان می گویند این شایعات اشتباه هستند و قوم باستانی مایا پایان جهان و به عبارتی آخرالزمان را پیش بینی نکردند.

نمایشگاه ٢٠١٢ مایا با تصاویر خیالی و افسانه ای پایان زمان در «موزه باستان شناسی پنسیلوانیا» در فیلادلفیا این روزها برپاست.

لوآ تراکسلر، طراح نمایشگاه و یکی از مقامات متخصص تمدن مایا می گوید: «بسیاری از اشیای گالری این موزه از حفاری هایی به دست آمده اند که موزه انجام داده است».

او می گوید احتمال دارد زلزله، سیل و تحولات و وقایع عظیم و اتفاقات غیرمنتظره ای پیش بیایند، اما ... «هیچ یک از این وقایع در دوران قوم مایاها پیش بینی نشده بودند بنابراین وقایع و رویدادهای ٢١ دسامبر نیز از پیش مقدر نشده اند».

خانم تراکسلر می افزاید این پیش بینی ها واقعاً محصول دلمشغولی های زندگی معاصر مردم و نگرانی های آن ها در مورد آخرالزمان است.

او گفت: «امروز تاکید نویسندگان و وبلاگ نویسان بر این متمرکز است که قوم باستانی مایا در دوران پیش از تسخیر (اسپانیا) مردمان حکیم و فرزانه ای بودند که توانایی پیشگویی داشته اند و می خواستند به ما بگویند که زمان پایان جهان نزدیک است و تحولات و وقایع فاجعه آمیز و بسیار دراماتیک در آستانه وقوع هستند. اما قوم مایا هیچ یک از این تحولات و وقایع را با دوره های تقویم خود مرتبط نکرده ند.»

وی خاطرنشان می کند که «قوم مایا فقط خیلی دوست داشتند تا برای اعداد و ارقام معنا بگذارند. آن ها یک سیستم تقویم بسیار بسیار پیچیده طراحی کردند که تمرکز بسیار زیادی بر تعیین معنی و مفهوم برای تاریخ دوران و بیوگرافی های آن ها و نیز تحولات دوران معاصر خود داشت».

زمان (در تقویم مایاها) با مقیاس باکتون و یا دوره های زمانی اندازه گیری می شد که هر دوره چهارصد سال داشت. الان آخرین باکتون در حال پایان است. اما خانم تراکسلر می گوید «خیلی راحت این تقویم می تواند دوباره از اول آغاز و به روز شود. بیشتر شبیه کیلومترشمار خودروی شماست. استوانه ها یک بار دیگر به چرخش درمی آیند».

در این نمایشگاه بیش از ١٥٠ اثر هنری و باستانی شامل نسخه های المثنی ستون سنگی و یا ستون هایی وجود دارد که نمایانگر آخرین زمان ثبت شده در این تقویم است.

ارتباط بین تقویم قوم مایا و تقویم قوم گریگوریان ارمنستان نیز در این نمایشگاه در معرض دید عموم گذاشته شده است.

آیا بازدیدکنندگان این موزه معتقدند که جهان به پایان خواهد رسید؟

یک بازدیدکننده گفت: «من فکر می کنم که احتمال آن وجود دارد. امیدوارم اتفاقی نیافتد».

یک بازدیدکننده دیگر پاسخ منفی می دهد و می گوید: «فقط تقویم به پایان می رسد. این دوران به پایان می رسد. اما جهان به آخر نمی رسد».

نتایج یافته های جدید «موسسه تحقیق مذهب عمومی» با همکاری «خبرگزاری مذهب» حاکی از آن است که دو درصد از مردم آمریکا به شدت از مطرح شدن ایده آخرالزمان و پیش بینی به پایان رسیدن جهان منسوب به قوم مایا وحشت دارند.

این نمایشگاه تا ١٣ ژانویه ادامه خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG