لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

مولوی عبدالحمید با صدور بیانیه‌ای «حمله مسلحانه» به کلانتری ۱۶ زاهدان  را «محکوم» کرد


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در واکنش به حمله مسلحانه و درگیری‌های صورت گرفته اطراف «کلانتری ۱۶» این شهر، گفته است که نسبت به این حمله مسلحانه «نگران» است و آن را محکوم می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی با صدور بیانیه‌ای به حمله مسلحانه صبح امروز شنبه هفدهم تیرماه به «کلانتری ۱۶» این شهر واکنش نشان داد و گفت: این واقعه «موجب تاسف و تالم شدید گردید.»

او همچنین با اعلام اینکه تاکنون «ابعاد این جریان برای بنده مشخص نیست» و از کیفیت این حمله و اینکه چه گروه یا افرادی پشت آن هستند «بی‌اطلاع هستم»، افزوده است: پیشاپیش «نگرانی و برائت خویش» را از هر نوع «خشونت و حمله مسلحانه» و هر حرکتی که باعث ناامنی باشد اعلام می‌دارم.

رسانه‌های رسمی ایران از جمله خبرگزاری‌ دولتی «ایرنا» و «تسنیم» وابسته به نهادهای امنیتی از صبح امروز شنبه اخبار و تصاویری از وقوع «درگیری مسلحانه» در اطراف کلانتری ۱۶ زاهدان منتشر کردند که به گفته آنها، حاصل یک «عملیات انتحاری» و اقدامی «تروریستی» بود، موضوعی که صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز آن را با همین عناوین در بخش‌های خبری خود پوشش داد.

اما اندکی بعد و در پی تصاویر و جزییات بیشتر، معاون امنیتی استانداری سیستان و بلوچستان مدعی شد که «عوامل انتحاری در کار نبوده» و «چهار نفر مسلح» با استفاده از «نارنجک» به کلانتری حمله کرده‌اند.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان نیز در مورد این درگیری گفت: ۴ «تروریست معاند» با پوشش «ارباب رجوع» به کلانتری آمده بودند و در این درگیری دو نیروی پلیس جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش دیگری از بیانیه خود آورده است: راه ما پیگیری مشکلات جامعه از طریق «مذاکره و انتقاد سازنده» است و بر حفظ «تمامیت ارضی و امنیت کشور» تاکید می‌کنیم.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در ادامه این بیانیه از رسیدگی به «حقوق حقه» از طریق «صحیح و مسالمت‌آمیز» تاکید کرده و از اهالی زاهدان خواسته است ضمن «حفظ آرامش و خویشتنداری»، از هر نوع حرکت و عملی که باعث «ناامنی» شود، پرهیز کنند.

گروه مسلح جیش‌العدل در بیانیه ای کوتاه که در حساب‌های کاربری منسوب به این گروه منتشر شده، مسئولیت حمله به کلانتری ۱۶ زاهدان را برعهده گرفته است و این کلانتری را «از عوامل اصلی وقوع جمعه خونین» خواند.

XS
SM
MD
LG