لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

شمار قربانیان آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه در هاوایی به ۹۳ نفر رسید


سازمان مدیریت بحران فدرال ایالات متحده (فیما) هزینه بازسازی خسارات ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در مائویی را ۵/۵ میلیارد دلار برآورد کرده است.
سازمان مدیریت بحران فدرال ایالات متحده (فیما) هزینه بازسازی خسارات ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در مائویی را ۵/۵ میلیارد دلار برآورد کرده است.

به گزارش روز شنبه وب سایت جزیره مائویی شمار تلفات آتش‌سوزی‌های جنگلی در این جزیره به ۹۳ نفر رسید که آن را به مرگبارترین آتش سوزی جنگلی ایالات متحده در بیش از یک قرن اخیر تبدیل کرده است. مقامات هاوایی می‌گویند که احتمالاً با پیشرفت عملیات جستجو در در ویرانه‌های شهر لاهاینا، شمار قربانیان افزایش خواهد یافت.

سازمان مدیریت بحران فدرال (فیما) هزینه بازسازی خسارات ناشی از آتش‌سوزی در این منطقه تفریحی تاریخی را با بیش از ۲۲۰۰ سازه آسیب دیده یا تخریب شده و ۸۵۰ هکتار اراضی سوخته ۵/۵ میلیارد دلار برآورد کرده است.

جاش گرین، فرماندار هاوایی در یک کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه گفت که احتمالاً با کشف قربانیان بیشتر، شمار جان‌باختگان همچنان افزایش می‌یابد. رئیس پلیس مائوئی گفت که سگ‌های آموزش دیده برای کشف اجساد تا کنون تنها ۳ درصد از منطقه ویران شده را پوشش داده‌اند. از سرنوشت صدها نفر هنوز خبری نیست.

به گزارش رویترز، مقامات در مقابل سئوال برخی از ساکنان که آیا می‌توانستند به آنها قبل از اینکه گسترش آتش‌سوزی خانه‌هایشان را ویران کند هشدار دهند، متعهد شدند که کارکرد موثر سیستم‌های اطلاع رسانی اضطراری این ایالت را بررسی خواهند کرد.

بنا به این گزارش، آژیرهای مستقر در اطراف جزیره که برای هشدار در مورد بلایای طبیعی قریب الوقوع نصب شده‌اند هرگز به صدا در نیامدند، و قطع گسترده برق و تلفن‌های همراه دیگر اشکال اطلاع‌رسانی را مختل کرده بود.

آن لوپز، دادستان کل ایالت، گفت که در حال بررسی تصمیم‌گیری‌ها قبل و حین آتش‌سوزی است.

مقامات به مجموعه‌ای از عوامل که هماهنگی برای مدیریت واکنش سریع را تقریباً غیرممکن کرده بود اشاره کرده‌اند، از جمله خرابی شبکه‌های ارتباطی، وزش باد با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت و آتش‌سوزی‌های گسترده.

گرین می‌گوید: «به مرور زمان، معلوم خواهد شد که آیا می‌توانستیم از مردم بیشتر محافظت‌ کنیم.» وی گفت که آتش سوزی‌های متعدد و بادهای خطرناک شرایط فوق العاده سختی را ایجاد کرده بود.

مقامات از روز جمعه به ساکنان اجازه بازگشت به غرب مائوئی را دادند، اما منطقه گرفتار آتش‌سوزی در لاهاینا همچنان مسدود است.

XS
SM
MD
LG