لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

سفر وزیر دفاع آمریکا به شمال آفریقا، و نقش متیس در سیاست خارجی


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا که به مصر مسافرت کرده، از روابط مستحکم واشنگتن و قاهره تقدیر کرد.

گفتگوهای آقای متیس با مقام‌های مصری بیشتر بر مبارزه با تروریسم متمرکز است، که نمایانگر گسترش نقش او در سیاست خارجی دولت ترامپ است.

دیدار وزیر دفاع آمریکا با رهبران سایر کشورها امری غیرعادی نیست.

اما سفر جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده به خاورمیانه و دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در شرایطی انجام شد که شایعات مربوط به کناره گیری رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و تمرکز آقای تیلرسون بر کاهش یک سوم از کادر دیپلماتیک به تضعیف دستگاه دیپلوماسی آمریکا منجر شده است.

مایکل اوهانلن از انستیتوی بروکینگز درباره این موضوع به صدای آمریکا گفت: «وقتی در دولتی هستید که عمدا بازوی دیپلماتیک خود را تضعیف می‌کند، طبعا اثرات دیگری خودنمایی می‌کند.»

دو ژنرال بازنشسته به عنوان رئیس کارکنان و مشاور امنیت ملی کاخ سفید خدمت می کنند، و گسترش نقش آقای متیس در بخش سیاسی روابط بین الملل نیز در همین راستا انجام شده است.

اما آقای اوهانلن گفت که این کار ممکن است به طوری ضروری به پیشبرد اهداف سیاسی کمک نکند.

او اضافه کرد:«نگران این هستم که تلاش‌های سیستماتیک برای تضعیف وزارت خارجه کمکی به سیاست خارجی نمی‌کند.»

هدف از دیدار وزیر دفاع آمریکا از کشورهای مصر، اردن، کویت و پاکستان که پس از شکست شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه انجام می شود، ادامه تاکید ایالات متحده بر مبارزه همه جانبه با تروریسم در سایر نقاط بویژه در افغانستان و پاکستان است.

روز جمعه دهم آذر، کاخ سفید بر اعتماد پرزیدنت ترامپ به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد،با این حال دیدار وزیر دفاع این کشور با فایض السراج نخست وزیر دولت قانونی لیبی و مذاکره و تبادل نظر با او، نشانه ای است از گسترش و تعمیق نقش آقای متیس در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG