لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

وزیر دفاع آمریکا به ویتنام و اندونزی سفر می‌کند


جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده به اندونزی و ویتنام، دو کشوری که مواضعی سفت و سخت تر از دیگر همسایگان شان نسبت به ادعاهای چین درباره حق حاکمیت در دریای جنوبی چین دارند، سفر می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه ۳۰ دی در اعلام اولویت‌های دفاعی جدید ایالات متحده بر تمرکز روی امنیت ملی آمریکا تاکید کرد.

جیم متیس گفت: «ما همچنان به مبارزه علیه تروریست‌ها، که امروز درگیر آن هستیم ادامه خواهیم داد، اما اولویت بزرگ و اصلی ما، نه تروریسم، بلکه تمرکز اساسی بر امنیت ملی ایالات متحده است.»

وزیر دفاع آمریکا در راه اندونزی و ویتنام

آقای متیس به طور خاص، به استراتژی جدید دفاع ملی با تعبیر «تهدید رو به رشد» چین و روسیه اشاره کرد. این گزارش خاطرنشان کرد که چین از غارتگری اقتصادی برای ارعاب همسایگان خود در کنار قدرت نظامی خود در دریای جنوبی چین استفاده می‌کند.

مناقشات در این منطقه قرار است موضوع اصلی گفت وگوها در سفر جیم متیس به آسیای جنوب شرقی باشد. ویتنام و اندونزی مدرن سازی نیروهای نظامی خود را پی گیری می‌کنند و نشان می دهند که قصد عقب راندن چین از ادعاهایش بر این منطقه را دارند. به طور خاص، ویتنام یک همکار مهم و قابل توجه ایالات متحده است.

کارل تاریر، از دانشگاه کانبرا در استرالیا گفت: «ویتنام یک متحد ایالات متحده نیست. سیاست آنها دفاعی است و پشتیبانی از هیچ اتحاد ثالثی نیست. بنابراین ما باید ببینیم کجا می‌رود. اما مدرن‌سازی نظامی، ویتنام را بسیار قوی کرده است.»

به اعتقاد او، سفر آقای ماتیس نیز می‌تواند با تمرکز روی اولویت‌های فوری بیشتری در منطقه صورت گیرد از جمله فشار بیشتر روی کره شمالی و برخورد با صدها مبارزان خلافت اسلامی داعش که از عراق و سوریه به جنوب شرقی آسیا باز می‌گردند. اگرچه باید به خاطر داشت که اولویت‌های دفاعی درازمدت ممکن است در حال تغییر باشد، اما به نظر نمی‌رسد که مشکلات قدیمی از بین بروند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG