لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

شدت توفان «متیو» کاهش یافت


توفان متیو که نزدیک به هزار نفر را به کام مرگ کشانده، رو به تضعیف است و هم اکنون وارد جزایر کارائیب و سواحل اقیانوس اطلس شمالی شده است.

بیشترین تلفات ناشی از توفان متیو در هائیتی بوده است. مقامات تخمین زده اند دستکم ۹۰۰ نفر در هائیتی جان خود را از دست داده اند، ده ها هزار خانه تخریب شده، و حدود ۳۵۰ هزار نفر نیاز به کمک فوری دارند. هائیتی به نشان همدردی و همبستگی با قربانیان و سکنه آسیب دیده از توفان متیو سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

بنا به آخرین خبرها، سیلی عظیم در مسیری ۹۵۰ کیلومتری در سواحل شرقی آمریکا، از شمال فلوریدا گرفته تا کارولینای شمالی، به جریان افتاده است. باراک اوباما نیز دو روز پیش در چهار ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرد تا ساکنان مناطق صدمه دیده بتوانند از کمک های فدرال استفاده کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که توفان متیو در آمریکا دستکم ده قربانی داشته است.

توفان متیو که نیمی از شدت خود را از دست داده هم اکنون با بادهایی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت به سمت شمال شرقی کارولینای شمالی در حرکت است.

توفان متیو موجب خرابی ساختمان ها و ویرانی زمین های کشاورزی در جمهوری دومینیکن، جامائیکا، کوبا، و باهاما شده است. گفته می شود توفان متیو شدیدترین توفان طی ده سال گذشته در آمریکا بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG