لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

شدت توفان دریایی «متیو» به درجه چهار کاهش یافت


تصویر ماهواره ای از توفان «متیو»
تصویر ماهواره ای از توفان «متیو»

توفان دریایی قدرتمند متیو در عبور از اقیانوس اطلس از توفان دریایی درجه پنج به درجه چهار کاهش یافت ولی انتظار می رود این توفان همراه با باد و باران های شدید بوده و در چند روز آینده آرامش بخشی از جزایر کارائیب را بر هم زند.

توفان متیو با تند‌بادهایی به سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت نواحی دریای کارائیب مانند جامائیکا، هائیتی، و کوبا را خواهد پیمود.

هواشناسان پیش بینی می کنند توفان متیو منجر به ۲۵ تا ۳۸ سانتیمتر باران شود، و در برخی نواحی جامائیکا و هائیتی میزان بارش باران ممکن است به بیش از ۶۳ سانتیمتر نیز برسد که می تواند موجب سیل و رانش زمین شود.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، توفان متیو هنگام گذر از مناطق شمالی آمریکای جنوبی منجر به سیل های شدید و مرگ دستکم یک نفر شده است. به گفته مقامات محلی، دستکم ۱۸ خانه در جزیره گواخیرا در شمال کلمبیا ویران شدند.

مقامات کلمبیا مسیرهایی را که به سواحل این کشور می روند بسته و از افرادی که در نزدیکی اقیانوس سکونت دارند خواسته تا خانه هایشان را ترک کرده و تا اطلاع ثانویه از ساحل دور شوند. پیشبینی شده است که شدت این توفان در روز شنبه به حداکثر خود خواهد برسد.

XS
SM
MD
LG