لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

عضویت مسیح علینژاد در «شورای مشورتی برابری جنسیتی گروه هفت»؛ او خواستار جرم‌انگاری آپارتاید جنسیتی شد


مسیح علی‌نژاد، فعال حقوق بشر و مجری برنامه «تبلت» بخش فارسی صدای آمریکا به عضویت «شورای مشورتی برابری جنسیتی گروه ۷» درآمد و همزمان در نامه‌ای به اعضای این گروه خواستار جرم‌انگاری آپارتاید جنسیتی در سطح بین‌المللی شد.

این روزنامه‌نگار و فعال حقوق‌بشر در نامه خود با اشاره به وضعیت زنان در افغانستان، از این کشور به عنوان نمونه‌ای بارز از تبعیض جنسیتی در آموزش نام برد و نوشت: «آپارتاید جنسیتی محدود به یک کشور نیست و در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد.»

او همچنین با نام بردن از کمپین «متحد علیه آپارتاید جنسیتی» و جمع‌آوری شهادت‌ بیش از ۲۰۰ قربانی آپارتاید جنسیتی، از رهبران جهان خواست تا با جسارت، آپارتاید جنسیتی را به عنوان یک جرم بین‌المللی به رسمیت بشناسند.

این فعال حقوق بشر، حمایت اعضای شورای مشاوره برابری جنسیتی گروه ۷ از پیشنهادات خود را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و تلاش جمعی، بتوان تأثیر قابل توجهی در مبارزه با آپارتاید جنسیتی در جهان داشت.

یوجینیا روچلا، رئیس شورای مشورتی برابری جنسیتی گروه ۷ نیز در همین روز در نامه‌ای خطاب به مسیح علینژاد نوشت:«با کمال خوشوقتی به اطلاع شما می‌رسانم که برای یک دوره یک‌ساله به عنوان شورای مشورتی برابری جنسیتی گروه ۷ منصوب شده‌اید. تخصص گسترده، دستاوردها و تعهد شما به پیشبرد برابری جنسیتی به طور قابل‌توجهی به تلاش‌های جمعی ما در ترویج توانمندسازی زنان و ایجاد جامعه‌ای فراگیرتر کمک خواهد کرد.»

یوجینیا روچلا، برابری جنسیتی و احترام به حقوق زنان و آزادی‌های بنیادین آنها را پیش‌نیازهای رشد و شکوفایی جوامع دانست و افزود:«ما مطمئن هستیم که فعالیت‌های شورای مشورتی برابری جنسیتی به تعهد گروه ۷ برای تضمین فرصت‌های برابر برای همه زنان و دختران، کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG