لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

مریم وحیدیان، خبرنگار، به چهار سال حبس محکوم شد


مریم وحیدیان- روزنامه‌نگار
مریم وحیدیان- روزنامه‌نگار

مریم وحیدیان، خبرنگار حوزه کارگری رسانه‌های داخل ایران، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم‌زدن امنیت ملی» به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم که از سوی دادگاه بدوی به ریاست قاضی افشاری صادر شده برای مدت پنج سال تعلیق است.

مریم وحیدیان که از خبرنگاران خبرگزاری ایلنا و شبکه شرق (وبسایت روزنامه شرق) بشمار می‌رود، شامگاه ششم آذرماه گذشته و در بحبوحه اعتراضات بازداشت شد.

نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل مریم وحیدیان در شامگاه تولدش، او را بازداشت و به بند دو الف زندان اوین منتقل کردند.

این خبرنگار که پس از یک ماه بازداشت از زندان آزاد شد، پیشتر در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود که پرونده‌اش مشمول «عفو معیاری» نشده است.

در جریان اعتراضات سال گذشته دهها روزنامه‌نگار بازداشت و به زندان محکوم شدند.

رضا معینی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، بازداشت حدود یکصد روزنامه‌گار در طول ۸ ماه گذشته در ایران را بی‌سابقه توصیف کرد.

بتازگی کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی قید و شرط همه روزنامه‌نگاران زندانی شده و آزادی مطبوعات را از شاخص‌های اساسی آزادی بیان در جامعه برشمرده است.

بر پایه تازه ترین گزارش سازمان گزارشگران مرز، ایران از لحاظ آزادی رسانه‌ها، در میان ۱۸۰ کشور جهان، در رده ۱۷۷ قرار گرفته است. بر این اساس، آزادی رسانه‌ها تنها در سه کشور ویتنام، چین و کره شمالی از ایران بدتر است.

گزارشگران بدون مرز وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران را «نگران‌کننده» خوانده و جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوبگرترین دولت‌های جهان» در اینباره نامیده است.

XS
SM
MD
LG