لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

تشدید فشار بر فعالان کارگری و صنفی؛ مازیار سیدنژاد به زندان احضار شد


مازیار سیدنژاد. آرشیو
مازیار سیدنژاد. آرشیو

گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا حاکی از احضار مازیار سیدنژاد، فعال کارگری، به زندان اوین برای اجرای حکم ۱۸ ماه حبس است که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب اسلامی صادر شده بود.

همزمان با احضار آقای سیدنژاد، شماری از فعالان کارگری و صنفی برای برگزاری محاکمه دادگاه شان احضار شده‌اند و یا محاکمه‌شان برگزار شده است.

همچنین شماری از فعالان کارگری و صنفی همانند سالیان قبل تحت فشارهای امنیتی قرار گرفته‌اند تا در مراسم روز جهانی کارگر، اول ماه مه، شرکت نکنند.

پیشتر، این فعال کارگری حدود دو سال پیش در دادگاه تجدیدنظر اهواز به تحمل سه سال زندان محکوم شده بود اما احضاریه کنونی در ارتباط با بازداشت او در ۱۷ خردادماه ۱۴۰۰ است.

تصویری از ابلاغیه صادر شده برای مازیار سیدنژاد که صدای آمریکا نسخه ای از آن را دریافت کرده است
تصویری از ابلاغیه صادر شده برای مازیار سیدنژاد که صدای آمریکا نسخه ای از آن را دریافت کرده است

مازیار سیدنژاد پس از بازداشت به دست ماموران امنیتی، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به ۱۸ ماه حبس محکوم شده بود.

پیش از احضار آقای سیدنژاد به زندان، دادگاه بدوی آنیشا اسداللهی، فعال کارگری و مترجم سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در روز یکشنبه ۲۷ فروردین، در شعبه ۲۶ با ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد.

به گفته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اتهام‌های وارد شده به خانم اسداللهی، شامل «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و همچنین «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

او در اردیبهشت ماه همراه با شماری از فعالان کارگری و معلمان - از جمله رضا شهابی، رسول بداقی و همسرش، و کیوان مهتدی - بازداشت و زندانی شد؛ اما پس از گذشت سه ماه از بند انفرادی بازداشتگاه ۲۰۹ با تودیع قرار وثیقه به طور موقت آزاد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای با نمایشی خواندن دادگاه آنیشا اسداللهی نوشت: «قاضی علی‌رغم ایرادهای متعدد و اساسی وکیل به پرونده اعلام کرده است که از نظرش، اتهامات بی پایه و اساس اجتماع و تبانی و تبلیغ همچنان تا صدور حکم باقی خواهد ماند.»

این تشکل کارگری ضمن آن که هرگونه پرونده‌سازی علیه فعالان کارگری را محکوم کرد، خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی شد.

در این حال، به گزارش وب‌سایت انصاف‌نیوز، حسین تاج، وکیل مدافع رضا شهابی و حسن سعیدی، از اعضای سندیکا، و کیوان مهتدی، فعال کارگری، با انتقاد از روند امنیتی و قضایی علیه موکلانش گفت: «درخواست اعادهٔ دادرسی را به دیوان‌عالی کشور تقدیم خواهیم کرد.»

او ابراز امیدواری کرد که «با توجه به ایرادات متعدد مطروحه در لایحهٔ اعادهٔ دادرسی، احکام صادره، نقض و رسیدگی عادلانه و قانونی در شعبهٔ هم‌عرض را شاهد باشیم.»

دادگاه تجدیدنظر، احکام اولیه علیه رضا شهابی و حسن سعیدی، دو فعال این سندیکا را بدون حضور آن‌ها عینا تایید کرده است.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران در اواخر مهر سال گذشته هر یک از این دو فعال کارگری را به اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی» به شش سال حبس و برخی مجازات‌های تکمیلی دیگر محکوم کرده بود.

همچنین کیوان مهتدی، فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران به شش سال زندان محکوم شد.

او در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده بود که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی پنج سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

آقای تاج در مصاحبه خود با انصاف‌نیوز همچنین از اقدام صدا‌ و‌ سیمای جمهوری اسلامی که«بر خلاف قانون و اخلاق، از فعالین کارگری با نمایان بودن چهر‌ه‌ آن‌ها» مستندی تهیه و پخش کرد، انتقاد کرد.

از سوی دیگر، دادگاه مریم وحیدیان، روزنامه‌نگار کارگری، روز سه‌شنبه 29 فروردین، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد.

خانم وحیدیان در صفحه اینستاگرام خود نوشت که حکم او در هفته آینده صادر خواهد شد.

او روز ششم آذر سال گذشته به دست نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شب تولدش در تهران بازداشت و به بند دو الف زندان اوین منتقل شد.

مریم وحیدیان پس از یک ماه آزاد شد اما با وجود بخش‌نامه «عفو عمومی» صادر شده از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به دادگاه احضار شد.

اتهام‌های وارد شده به این روزنامه‌نگار، «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG