لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

خالق «پرسپولیس»: معترضان ایرانی «زیبا و الهام‌بخش» هستند


تصویری از اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان به دنبال کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی.
تصویری از اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان به دنبال کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی.

مرجانه ساتراپی خالق رمان مصور «پرسپولیس» در گفتگویی با روزنامه گاردین، اعتراض‌کنندگان ایرانی را «زیبا و الهام‌بخش» خواند.

به گفته او، تاریخ ایران در زمینه اعتراضات سراسری در حال تکرار است و همان مشکلاتی را که او در جوانی درگیرشان بوده، جوان‌های امروزی نیز گرفتارش هستند.

او در ادامه ابراز امیدواری می‌کند این بار ایران بسوی چشم‌اندازی زیبا از آزادی و دمکراسی پیش برود.

مرجانه ساتراپی، نویسنده، گرافیست و فعال حقوق بشر، که بخاطر کتاب‌های مصور «پرسپولیس» به شهرت جهانی دست یافته، در این گفت‌وگو به تفاوت بزرگ نسل خود با نوجوانان امروزی اشاره می کند.

او با یادآوری دوران کودکی‌اش در انقلاب و جنگ، می‌گوید: «تفاوت بزرگ در این است که زمان ما، پسرها با ما همراه نبودند. قشنگی کار امروز این است که پسرها و دخترها با هم هستند. و این چیزی است که به من امید می دهد اما از این همه خشونت علیه معترضان عمیقا غمگینم. البته هیچ چیزی هم زیباتر و الهام‌بخش‌تر از شجاعت نسل جوان نیست.»

رمان مصور پرسپولیس حدیث نفس نویسنده از سختگیری‌های شدید و آموزه‌های اجباری اسلامی در مدارس و اجبار دانش‌آموزان به ایفای نقش‌های متضاد در زندگی دوگانه میان خانه و مدرسه است.

انتشار رمان مصور پرسپولیس در فرانسه چنان خشم جمهوری اسلامی را برانگیخت که خانم ساتراپی دیگر نتوانست به ایران بازگردد. او می گوید ۲۲ سال است که به ایران بازنگشته و این بهای بزرگی است که باید پرداخت کند.

او با اشاره به جوانانی که در خیابانها دست به اعتراض می‌زنند، می‌افزاید نسل امروزی با به خطر انداختن جان خود در خیابان‌ها، فداکاری بسیار بزرگتری می‌کند.

XS
SM
MD
LG