لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

ماریو وارگاس یوسا نویسنده اهل پرو برنده نوبل ادبیات امسال شد


ماریو وارگاس یوسا نویسنده اهل پرو برنده نوبل ادبیات امسال شد
ماریو وارگاس یوسا نویسنده اهل پرو برنده نوبل ادبیات امسال شد

خبرگزاری آسوشیتدپرس از استکهلم سوئد گزارش داد ماریو وارگاس یوسا، نویسنده اهل پرو برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۰ شد.

ماریو وارگاس یوسا بیش از ۳۰ کتاب رمان، نمایشنامه و جستار منتشر شده دارد و شهرت جهانی اش پس از انتشار کتاب گفتگو در کاتدرال حاصل شد. ماریو وارگاس یوسا پیش از این برنده جایزه سروانتس، بزرگترین جایزه ادبی زبان اسپانیایی شده بود. رمان «خانه سبز» و «زمانه قهرمان» از جمله آثار مطرح او در جهان بشمار می آیند. ماریو وارگاس یوسا زاده ۲۸ مارس ۱۹۳۶ پرو می باشد. او که پیش از آن که ادبیات بخواند به آکادمی نظامی رفت سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات اسپانیایی به لیما و مادرید رفت سپس به عنوان روزنامه نگار و آموزگار زبان در لیما و سپس در پاریس کار کرد.

ماریو یکبار در سال ۱۹۹۰ وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری پرو شد اما از آلبرتو فوجی مورو شکست خورد. او در سال ۱۹۹۴ بعنوان عضو دائمی فرهنگستان علوم اسپانیا برگزیده شد.

ماریو وارگاس یوسا در دانشگاههای مختلفی در جهان از جمله آمریکای لاتین و آمریکای شمالی تدریس کرده و هم اینک در دانشگاه پرینستون ایالت نیوجرسی آمریکا سرگرم آموزش ادبیات خلاقه است.

جایزه یک و نیم میلیون دلاری نوبل ادبیات قرار است یازدهم دسامبر امسال طی مراسمی به وی اهدا شود.

از آثار وی که به فارسی ترجمه شده می‌توان به این کنابها اشاره کرد: سردسته ها 1959 (ترجمه آرش سرکوهی، انتشارات چشمه، سالهای سگی 1966 (ترجمه احمد گلشیری، انتشارات نگاه)، گفتگو در کاتدرال 1975 (ترجمه عبدالله کوثری، نشر لوح فکر)، جنگ آخرالزمان 1984 (ترجمه عبدالله کوثری، انتشارات آگاه)، مرگ در آند 1996 (ترجمه عبدالله کوثری، انتشارات آگاه)، سور بُز 2002 (ترجمه عبدالله کوثری، نشر علم)، چرا ادبیات؟ (ترجمه عبدالله کوثری، نشر لوح فکر)، چه کسی پالمینو مولرو را کشت (ترجمه احمد گلشیری،انتشارات نگاه).

XS
SM
MD
LG