لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

روابط گرم شلدون ادلسن، میلیاردر جمهوری‌خواه با مارکو روبیو


مقاله‌ای از الکس آیزنستات برای روزنامه پولتیکو:

شلدون ادلسن، یکی از بزرگ‌ترین کمک کنندگان مالی حزب جمهوریخواه، به شکل فزاینده‌ای به حمایت از مارکو روبیو تمایل نشان می‌دهد. سناتور ایالت فلوریدا سخت در تلاش برای جلب حمایت دیگر حامیان مالی بزرگی که هنوز مردد هستند و می‌توانند با تزریق ده‌ها میلیون دلار به کمپین او مسیر مبارزات انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان برای ریاست جمهوری را تغییر دهند.

هفته گذشته، روبیو طی یک سفر انتخاباتی به ایالت لاس وگاس، میتینگی در دفتر ادلسن در «هتل ونیزی» یکی از چند کازینوی پنج ستاره لوکس ادلسن در سراسر جهان، داشت. ادلسن میلیاردر پشت میز کنفرانس دفتر کارش هنگام بحث درباره دینامیک رقابت‌های انتخابات ۲۰۱۶ از عملکرد روبیو تقدیر کرد.

افراد مطلع، این ملاقات را کوتاه اما با اهمیت توصیف کردند که طی آن تری سالیوان، مدیر کمپین انتخاباتی روبیو، و دو مشاور ادلسن، راب گلدستین و پتریک دومانت، حضور داشتند.

ادلسن در جریان انتخابات ۲۰۱۲ آمریکا، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به کاندیداهای جمهوری‌خواه کمک مالی کرد. از این رو کاندیداهای جمهوری‌خواه فعالانه در پی جلب حمایت او هستند. افراد نزدیک به ادلسن تاکید دارند این مرد ۸۲ ساله که آهن‌ربای قمار محسوب می‌شود هنوز درباره حمایت قطعی‌اش از کاندیدایی خاص تصمیم نگرفته است اما مسیر تحولات به شکلی قوی به سود سناتور ایالت فلوریدا رقم می‌خورد. این افراد می‌گویند حمایت رسمی ادلسن احتمالا تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد و در پی آن پتانسیل واریز میلیون‌ها دلار کمک وجود دارد. بر طبق گزارش فوربس، ادلسن با حدود ۲۵میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار دارایی می‌تواند به راحتی در این حوزه پول خرج کند.

خبر تمایل فزاینده ادلسن به حمایت از روبیو با افزایش محبوبیت سناتور ایالت فلوریدا در هفته‌های اخیر همراه شده است. روبیو امیدوار است حمایت ادلسن با کمک‌های نقدی همراه باشد. آنتونی جیویا، سفیر بازنشسته و از مسولین ارشد جمع‌آوری کمک‌های مالی روبیو، می‌گوید: "روشن است که مارکو دارد قدرت می‌گیرد. هر چه مردم بیشتر از او بشنوند او بیشتر قدرت خواهد گرفت."

روبیو و ادلسن چنان به هم نزدیک شده‌اند که سناتور چند بار در ماه با میلیاردر تلفنی صحبت می‌کند و او را در جریان آخرین وضعیت کمپین انتخاباتی‌اش می‌گذارد. هر دو بحث‌های جزئی هم درباره سیاستگذاری‌ها دارند به خصوص درباره امور بین‌الملل و اسراییل که این آخری مساله مهمی برای این مرد با نفوذ است.

ادلسن مدت‌ها است که نگاه مثبتی به روبیو- فرزند یک مهاجر کوبایی- داشته است. دو فرد آشنا به طرز فکر ادلسن می‌گویند اطمینان او به مهارت‌های سیاسی سناتور روبیو به طور روزافزونی بیشتر می‌شود و معتقد است روبیو چهره تازه‌ای است که حزب جمهوریخواه در ۲۰۱۶ به آن نیاز دارد (سخنگوی ادلسن حاضر به اظهارنظر در این باره نشد).

ادلسن تنها یکی از کمک کنندگان بزرگ جمهوری‌خواهی است که روبیو طی روز‌ها و هفته‌های اخیر با آن‌ها ملاقات کرده است.

هفته گذشته، روبیو ملاقاتی طولانی با پال سینگر، یکی از مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری زودبازده، در شهر نیویورک داشت. سینگر یکی از فعال‌ترین حامیان مالی جمهوری‌خواه در آمریکا است اما هنوز کاندیدای محبوبش را انتخاب نکرده است. حاضران در نشست هفته پیش حامیان مالی کمپین روبیو در لاس‌وگاس از احتمال پیوستن سینگر به جمع حامیان روبیو هیجان‌زده بودند.

چارلز شواب، سرمایه گذار قدرتمندی که هنوز درباره حمایت از کاندیدایی خاص تصمیم نگرفته به طور خصوصی به حمایت از روبیو تمایل نشان داده است. افراد نزدیک به سناتور روبیو می‌گویند او هفته‌ها است که در پی جلب حمایت شواب ۷۸ ساله است. دارایی‌های چارلز شواب حدود ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. در جلسه لاس‌وگاس فهرستی از کمک کنندگان بزرگ دست به دست می‌شد که شواب در راس آن قرار داشت.

روبیو در روزهای اخیر همچنین در پی جلب حمایت خانواده ریکتز، مالک «شیکاگو کابز»، بوده است. خانواده ریکتز پیش از خارج شدن اسکات واکر، فرماندار ویسکانسین، از دور رقابت‌ها بیش از ۵ میلیون دلار به یک کمیته اقدام سیاسی حامی او کمک کرده بودند.

الکس کاننت، سخنگوی روبیو، از اظهار نظر درباره گفتگوهای روبیو با کمک کنندگان در آینده خودداری کرد.

موفقیت روبیو در جلب حمایت این کمک کننده‌های بزرگ جان تازه‌ای به کمپین انتخاباتی او داده و ضربه‌ای به جب بوش خواهد بود که بر روی برتری قابل توجه مالی‌اش در رقابت‌های مقدماتی حساب باز کرده است (جب بوش و گروه‌های حامی‌اش در پایان سه ماهه دوم جمع آوری کمک‌های مالی از دریافت بیش از ۱۰۰میلیون دلار خبر دادند که دو برابر کمک‌ها دریافتی روبیو است). دریافت کمک‌های قابل توجه تکیه‌گاهی برای سناتور ایالت فلوریدا خواهد بود که کمپین‌اش در سه ماهه سوم تنها شش میلیون دلار جمع کرده است اگر چه مشاوران روبیو می‌گویند او مبلغ قابل توجهی وجه نقد در دست دارد.

جلب حمایت ادلسن و سینگر برای رقبای انتخابات ریاست جمهوری از آنجا اهمیت دارد که آن‌ها شبکه‌ای از حامیان مالی را تحت نفوذ دارند. سینگر هفته پیش گروهی از حامیان پر قدرت را برای دو روز در نیویورک گردهم آورد تا چشم انداز سیاسی کنونی را به بحث بگذارند. ادلسن در عین حال عضو هیات مدیره "ائتلاف جمهوری‌خواهان یهودی" است و هر بهار میزبان گردهمایی این گروه در هتل لوکس ونیزی خود است.

اما امسال، ادلسن و سینگر مانند بسیاری از حامیان مالی جمهوری‌خواه در انتظار مانده‌اند تا وضعیت رقابت‌های مقدماتی شلوغ و غیرقابل کنترل جمهوری‌خواهان روشن‌تر شود. آن‌ها به جای حمایت از جب بوش که مدت‌ها به عنوان پیشتاز رقابت‌ها شناخته می‌شد با حفظ قدرت سرمایه‌شان به مطلع کردن همدیگر مشغول هستند. نمایندگان شماری از جمهوریخواهان صاحبان سرمایه از جمله ادلسن، چارلز و دیوید کک، و خانواده ریکتز اخیرا در شهر نیویورک برای بحث درباره چگونگی شکل گیری رقابت‌ها گردهم آمدند.

انتظار نمی‌رود برادران کک تا پایان رقابت‌های مقدماتی از کاندیدای خاصی حمایت کنند. با این وجود بسیاری از حضور فیلیپ الندر، نماینده ارشد برادران کک، در جلسه هفته گذشته حامیان مالی روبیو در لاس وگاس تعجب کردند.

الندر که مسول بخش دولت و روابط عمومی شرکت برادران کک است در ایمیلی گفت حضورش در آن جلسه و حمایت از روبیو مستقل از «شرکتی است که من افتخار کار برای آن را دارم».

البته روبیو از تمام کمک کنندگان جمهوریخواهی که به دنبال جلب حمایتشان بوده جواب مثبتی نگرفته است.

روبیو هفته آینده با داگ دیسان، پسر داروین دیسان میلیاردر، ملاقات خواهد کرد. دیسان جوان که پیش از خارج شدن ریک پری، فرماندار ایالت تگزاس، از رقابت‌ها از او حمایت می‌کرد سه هفته پیش با روبیو در تگزاس دیدار داشت. در حالی که روبیو نوشابه زنجبیلی می‌نوشید کمک کنندگان مالی از بیانیه اخیر روبیو در حمایت از یارانه‌های دولتی برای شکر که دیسان با آن مخالف است صحبت می‌کردند.

دیسان در مصاحبه‌ای پاسخ نه چندان رضایت بخش روبیو را در این باره به یاد می‌آورد و می‌گوید به او گفت امیدوار است بار دیگر که ملاقات می‌کنند پاسخ بهتری بشنود. به گفتهٔ دیسان او قرارهای ملاقات دیگری را با چند کاندیدای دیگر از جمله جب بوش و بن کارسن برنامه‌ریزی می‌کند.

دیسان درباره روبیو می‌گوید: "از او بسیار خوشم می‌آید اما در حال حاضر تردید داریم."

XS
SM
MD
LG